ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی اثر انتقالی طرق شکایت از آرا در نظام دادرسی مدنی ایران

Year: 1400
COI: ILPCONF01_085
Language: PersianView: 89
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

ساحل غمگسار - کارشناسی ارشد رشته حقوق، گرایش خصوصی، دانشگاه آزاد اسلامی، ابرکوه، ایران
حسین دشتی - دکتری فقه و حقوق جزا، مدرس مدعو ، دانشگاه آزاد اسلامی ، ابرکوه ، ایران .

Abstract:

هدف از دادرسی اجرای عدالت است. در جهت حفظ صیانت از حقوق افراد، در مقابل اشتباهات احتمالی قضات، آئین دادرسی مدنی طرق متعدد شکایتی را در نظر گرفته که این شیوه های شکایت از رای به عادی و فوق العاده تقسیم می شوند. طرق عادی شکایت، شامل واخواهی و تجدیدنظرخواهی و طرق فوق العاده شامل فرجام، اعتراض ثالث و اعاده دادرسی می باشد. هرکدام ازاین طرق به فراخور فلسفه وجودی آن ها دارای آثاری هستند که مهم ترین آنها، اثر انتقالی و تعلیقی می باشد. اثر انتقالی، باعث انتقال دعوا با تمام مسائل موضوعی و حکمی اعم از ماهوی و شکل می شود و اثر تعلیقی نیز مانع اجرای رای می گردد. مبحث واخواهی و تجدیدنظر به عنوان طرق عادی شکایت از رای، اصل بر وجود این آثار و درفرجام، اعاده دادرسی و اعتراض ثالث به لحاظ فوق العاده بودن طرق مذکور اصل بر عدم ایجاد آثاراست. در نتیجه قانونگذار طی مواد متعددی از قانون آئین دادرسی مدنی به ترتیب به اثار فوق پرداخته است من جمله مواد ۳۰۶ در مبحث واخواهی، ۳۴۷ در تجدیدنظرخواهی و ۳۸۶ در فرجام و ماده ۴۳۷ در بحث اعاده و ۴۲۴ اثار تعلیق بر اجرای رای مورد اعتراض ثالث را بیان می کند. اما در اثر انتقالی، این صراحت قانونی، فقط در بیان اثار تجدیدنظرخواهی با بررسی مواد ۳۴۹، ۳۵۱، ۳۵۴ و ۳۵۸ مشهود است. اثر تعلیقی مالی یا غیر مالی بودن محکوم به نیاز یاعدم نیاز به سپردن تامین در توقف اجرای حکم و نگاه متفاوت قانونگذار آ.د.م ارتباط مستقیم به نوع شکایت دارد. همچنین مصلحت لزوم جبران خسارت محکوم له در مالی یا غیر مالی بودن نوع محکوم به موثر است. واخواهی و تجدیدنظرمطلقا دارای اثر انتقالی هستند، اعاده دادرسی و اعاراض ثالث دعوا را انتها در محدوه ی جهت اعاه شده، منتقال می نماید و اما فرجام به لحاظ عدم دارا بودن شان ماهیتی قاعدتا بر انتقال دعوا اثری ندارد. تفکیک هرکدام از موارد بالا به تفصیل موضوع نوشتار حاضر است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ILPCONF01_085. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1241814/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
غمگسار، ساحل و دشتی، حسین،1400،بررسی اثر انتقالی طرق شکایت از آرا در نظام دادرسی مدنی ایران،1st International Conference on New Ideas in Jurisprudence, Law and Psychology،Tehran،https://civilica.com/doc/1241814

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 393
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support