ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی مضامین وطنی در شعر ملک الشعرا بهار

Year: 1399
COI: JR_OURMAZD-12-50_024
Language: PersianView: 65
This Paper With 22 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 22 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد سلگی - کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی، دبیر دبیرستان های شهرستان نهاوند

Abstract:

پژوهش حاضر با عنوان بررسی مضامین وطنی در شعرمحمدتقی بهار است. این پژوهش با هدفشناخت و بررسی اندیشه های وطنی ملک الشعرای بهار در سرایش شعرهایش و میزان تاثیر گذاریاین اندیشه ها و افکار درآگاهی بخشی به مبارزان راه آزادی میهن و شکل گیری هسته های مقاومتعلیه استبداد داخلی و استعمار اجنبی و رواج بیگانه ستیزی و پرهیز از خودباختگی فرهنگی در میانتوده ی ملت به ویژه جوانان و مبارزان راه آزادی و سرافرازی وطن صورت گرفته است.محمدتقی بهار اندیشمندی توانا، مردمی و میهن پرست برخاسته از اقلیم خراسان، مهد وطن گرایی،آزادی خواهی، ملیت و هویت ایرانی است؛ به طوری که این سرزمین خاستگاه نظام فکری واندیشه ی پویای قشری از روشن فکران جامعه ی ایرانی در نیمه ی اول قرن اول هجری است؛ حسوطن پرستی، احساسات و عواطف انسانی، مسئولیت های سیاسی، پیشه ی روزنامه نگاری،دیدگاه های اجتماعی و آشنایی با پیشرفت های خیره کننده ی کشورهای اروپایی، وی را به سویمبارزات وطن خواهی و ماجراجویی سیاسی و سرایش اشعار میهنی سوق می دهد و با توجه بهسیاست پیشگی و روزنامه نگاری از تمام مشکلات و رنج های جانکاه جامعه ی ایرانی و میهندوست داشتنی، آگاهی می یابد و این دردمندی های بیشمار چون سوهانی زمخت و آجدار،آرامش روح و روانش را به هم می ریزد پس اندیشه ها و دیدگاه های خویش را برای آزادی وپیشرفت وطن، در قالب شعر می ریزد و جوان مردانه با تمام نامردمی ها و قانون گریزی هایخودکامگان و وطن فروشان داخلی و تجاوزگران خارجی می ستیزد. نهال حیات سیاسی و مبارزاتانقلابی در راستای پیشرفت و اقتدار میهن، با ظهور نهضت مشروطه در عمق جان ملک الشعرایبهار کاشته می شود و در آگاهی بخشی و رواج حس میهن پرستی به بالندگی می رسد و با پرهیز ازخوباختگی فرهنگی و افتخار به پیشینه ی ملی به بار می نشیند و تا واپسین ساعات زندگی پربارشادامه می یابد.شعر وطنی محمدتقی بهار چون در راستای ستایش گری، سرافرازی و اقتدار ملک و میهن، عشقجاودانه به وطن و انگیزه ی خدمت گزاری و نوع دوستی نسبت به پاک مردمان این دیار کهن، رقممی خورد و جان می گیرد آن گاه که بر صفحه ی دفتر اندیشه ی مبارزان راه آزادی و وطن خواهینقش می بندد و در عمق جان جان جوانان خردورز و فرهیخته نفوذ می کند، چرار راه مبارزه وآگاهی می گردد و پویایی و تحرک می آفریند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_OURMAZD-12-50_024. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1242655/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
سلگی، محمد،1399،بررسی مضامین وطنی در شعر ملک الشعرا بهار،https://civilica.com/doc/1242655

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support