ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

خوانش معماری به مثابه متن با رویکرد نشانه شناسی ساخت گرا (نمونه موردی: مرکز فرهنگی- سینمایی دزفول)

Year: 1399
COI: JR_SEE-5-3_004
Language: PersianView: 60
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

آلاله سامیر - دانشجوی دکتری معماری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس
سیدامیرحسین گرکانی - استادیار گروه معماری، واحد پردیس، دانشگاه آزاد اسلامی، پردیس، تهران
مریم چشمه قصابانی - استادیار گروه معماری، واحد پردیس، دانشگاه آزاد اسلامی، پردیس، تهران

Abstract:

معماری سنتی ایران همواره دربرگیرنده مضامین والایی بوده و آنها را به صورت رمزگانی پنهان در خود جای داده است. این معماریوسیله ای برای درون جویی و مکاشفه است و آرامش را با خود به همراه دارد؛ حال آنکه معماری معاصر ایران با فاصله گرفتن از ارزش هایسنتی، هرچه بیشتر به آشفتگی و سردرگمی میرسد. شاید علت این فاصله، ناتوانی در درک ارزشها و معنای درونی عناصر گذشته باشد.آشکارسازی معانی این رمزگان به روش های تاویل نیازمند است و نشانه شناسی یکی از آنهاست. این پژوهش در پی پاسخ به سوالات ۱-چگونه نشانه شناسی ساختگرا در تاویل معنا عمل می کند؟ ۲- چگونه بنای معاصر می تواند حامل معانی درونی باشد؟ شکل گرفته و برآناست تا با بیرون کشیدن عمق مفاهیم معماری سنتی از دل بنایی معاصر و دریافتن ارتباط این دو به شناخت بیشتر توامان معماری سنتی ومعاصر ایران کمک کند. بدین منظور با زاویه دید نشانه شناسانه به هنر معماری و بالاخص اثری از معماری معاصر ایران پرداخته است.مرکز فرهنگی سینمایی-دزفول به عنوان یکی از نمونه ابنیه معاصر که نگاهی به هنر و معماری پر رمز و راز سنتی ایران دارد و از ساختاریمفهومی و قابل تاویل برخوردار است، انتخاب و از سه منظر زیباشناسانه، عملکردگرایانه و ریخت شناسانه با رویکرد نشانه شناسی ساخت گرا،مورد تاویل قرار گرفته است. اصول و مبانی نشانه شناسی ساخت گرا، تبیین و با معماری سنتی ایران به مثابه یک متن تطبیق داده شد. سپس،معنای ضمنی برخی از مهمترین عناصر معماری سنتی، تفسیر شد و به عنوان جزیی از بافت متن در کنار سایر نمادها و نشانه های مرکزفرهنگی- سینمایی دزفول، تحلیل گردید. نتایج به دست آمده نشان داد که اکثر نمادها، نشانه ها و عناصر معماری سنتی حاوی مضامین ومعانی عرفانی است. پژوهش حاضر از نوع کیفی بوده و ابزار گردآوری اطلاعات به روش کتابخانه ای تهیه شده است. همچنین روش تحلیلبا استفاده از استدلال قیاسی و استنتاجی صورت گرفته است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_SEE-5-3_004. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1242918/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
سامیر، آلاله و گرکانی، سیدامیرحسین و چشمه قصابانی، مریم،1399،خوانش معماری به مثابه متن با رویکرد نشانه شناسی ساخت گرا (نمونه موردی: مرکز فرهنگی- سینمایی دزفول)،https://civilica.com/doc/1242918

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 1,297
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support