ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

کاروانسرای دله مرز؛ سازهای متفاوت در منظر فرهنگی هورامان

Year: 1399
COI: IRCRVSR01_008
Language: PersianView: 73
This Paper With 18 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 18 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

پویا طالب نیا - دانشجوی دکتری باستان شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی، ابهر، ایران
زرین فخار - استادیار گروه باستان شناسی، دانشگاه آزاد اسلامی، ابهر، ایران
محمد رشیدی - دانشجوی کارشناسی ارشد مرمت ابنیه، دانشگاه آزاد اسلامی، ابهر، ایران

Abstract:

از جمله آثار شاخص در معماری ایرانی- اسلامی کاروانسراها می باشند که با دارا بودن تنوع ساختاری هموراه مورد توجه پژوهشگران عرصه تاریخ معماری ایران قرار گرفته اند. در دوراناسلامی خصوصا دوره صفوی به دلیل بالا رفتن امنیت راه ها و افزایش سفرهای زیارتی و تجاریساخت این نوع بناها رو به فزونی یافت، همین امر در جهت رونق راه ها و افزایش مسیرها نقشعمده ای ایفا نمود به همین دلیل تعداد کثیری کاروانسرا مربوط به این دوران و پس از آن در نقاطمختلف ایران به جای مانده است. از نظر معماری، کاروانسراها متنوع بوده و معماران ایران از طرحهاو نقشه های گوناگونی برای ایجاد کاروانسراها استفاده می کردند. تنوع طرح ها و نقشه هایکاروانسراهای ایران ایجاب می کند که این کاروانسراها با خصوصیات و ویژگی های جداگانه بهگروه های مختلف تقسیم شوند. غرب ایران به خصوص منطقه هورامان با توجه به اقلیم جغرافیاییمناسب و همچنین تعدد و نزدیکی روستاها به یکدیگر نیاز به ساخت کاروانسرا چندان وجودنداشته و به همین سبب کاروانسرای چندانی در این منطقه جغرافیایی ساخته نشده است. تنهاکاروانسرای شناسایی شده، که به عنوان سازهای متفاوت در این منطقه وجود دارد کاروانسرای دلهمرز می باشد. در مقاله حاضر سعی بر آن است با معرفی این اثر که جزء کاروانسراهای کاملا پوشیدهمناطق کوهستانی بشمار می رود، به گونه ای نقش و جایگاه آن در منطقه مشخص شود و همچنینبر اساس ویژگی های شاخص معماری منظر فرهنگی هورامان و تطبیق این بنا با ویژگی هایمعماری کاروانسراهای ایرانی سبک معماری شاخص این کاروانسرا معرفی گردد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IRCRVSR01_008. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1246175/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
طالب نیا، پویا و فخار، زرین و رشیدی، محمد،1399،کاروانسرای دله مرز؛ سازهای متفاوت در منظر فرهنگی هورامان،National Conference of Iranian Caravanserais: Past, Present, Future،Tehran،https://civilica.com/doc/1246175

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 1,725
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support