ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

کاروانسراها در ایران (پیشینه تاریخی کاروانسراها)

Year: 1399
COI: IRCRVSR01_026
Language: PersianView: 70
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد رسولی - تاریخ پژوه، دکترای حقوق عمومی

Abstract:

کاروانسرا مسافرخانه های بین راهی بوده اند که کاروانیان یعنی مسافرین در آنها اطراق نموده واستراحت نمایند و با رفع نیازها و تامین مایحتاج به ادامه سفر بپردازند. این حداقل کارکردکاروانسراها بوده است. آنها در گسترش فرهنگ و نشر علم از طریق تضارب آرا و طرح مباحثعلمی و کلامی که بین علما و صاحبان اندیشه در این اطراق گاه ها به وقوع می پیوسته، نقشداشته اند. دیرینگی کاروانسراها در ایران به پیش از دوران باستان می رسد. در این مقاله با توجه بهاهمیت کاروانسراها به موضوع مذکور پرداخته شده است. از زمان های کهن تا روزگار پهلوی اولکاروانسراها نقش مهمی در سیر زندگی ایرانیان و روابط و تعامل اجتماعات گوناگون داشتند، درزمینه های فرهنگی، اقتصادی، آیینی و..... بود. هنگامی که تنها وسیله رفت و آمد از چهار پا بود وطی کردن به وجود منازلی وابسته بود که این منازل پل ارتباطی با منزل بود که امکانات ناچیزیهم داشت و رونق این کاروانسراها بستگی به میزان تردد داشت و بالطبع کاروانسراها بهترینپناهگاه شبانه و حتی روزانه برای مسافران محسوب می شد که پر تردد بود امکانات بیشتری داشت.مسافران تا قبل از غروب و تاریکی هوا خود را به منزلگاه می رساندند. حتی در مواقعیکاروانسراها محل داد و ستد و مبادلات بازرگانی تجار و بازاریان هم بود. در کل می توان گفت:وجود و ساختار این مکانها تحت عنوان کاروانسرا امکان و جرات ساختار تحولات گوناگون درسرزمین های پهناور را ایجاد کرد از وجود واژه هایی چون ساباط و رباط در زبان های زنده و مردهجهان که از گویش های کهن ایرانی گرفته شده، موید این نظر است که پهناوری سرزمین و دوریشهرها و آبادی های ایران و کشورهای همسایه ایرانی را ناچار کرده است که راه های پاکیزه و امنداشته باشد. و منزل به منزل و آبادی به آبادی آسایشگاه بسازد و نیز برای اینکه کاروان ها در بیابانراه خود را بیابند، برج ها و میله ایی برافرازد که از دور مانند برج دریایی رهسپاران را راهنماییکند. در ادبیات کشور ما شعرا و بزرگان ادب ایران چون سعدی، رودکی، حافظ، ایرج میرزا جهان رابه کاروانسرا و آدمیان را به کاروان تشبیه کرده، با سرودن اشعار زیبا انسان را از دلبستگی به جهانو جهانیان بر حذر داشته اند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IRCRVSR01_026. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1246193/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رسولی، محمد،1399،کاروانسراها در ایران (پیشینه تاریخی کاروانسراها)،National Conference of Iranian Caravanserais: Past, Present, Future،Tehran،https://civilica.com/doc/1246193

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support