ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

طبقه بندی و مطالعه تحلیلی اسناد تاریخی نویافته درخصوص مالکیت کاروانسرای آهوان سمنان

Year: 1399
COI: IRCRVSR01_028
Language: PersianView: 83
This Paper With 31 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 31 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سروش هاشمی - کارشناس مسئول حفظ و مرمت بناهای تاریخی اداره میراث فرهنگی استان سمنان
فتانه رحیمی - دانشجوی دکترای باستان شناسی، گرایش اسلامی.دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی

Abstract:

کاروانسراها از جمله آثار پر ارزش معماری ایران هستند که از ایام قدیم به عنوان یکی از مهم-ترین سازه معماری در بین راه ها ساخته می شدند و اهمیت آنها از نظر جریانات اقتصادی و نظامی وجغرافیای و مذهبی و تبادل فرهنگی و... غیر قابل انکار است. لذا کاروانسراها همواره از دید حکام وتجار و بازرگانان به عنوان مکانی با ارزش تلقی می شد. یکی از این کاروانسراهای مهم، مجموعهکاروانسراهای آهوان واقع در استان سمنان؛ به عنوان بناهایی برجای مانده از دوره پیش از صفوی ودوره صفویه است که به لحاظ قرار گرفتن در مسیر جاده تجاری ابریشم و یا همان جاده خراسان -بغداد از اهمیت ویژهای برخوردار است. علیرغم اینکه در متون تاریخی، اشاره های فراوانی به منطقهآهوان و کاروانسراهای آن شده است اما تاکنون مورد توجه چندانی قرار نگرفته است. در این مقالهسعی شده است که با روش تحقیق کتابخانه ای- میدانی، ضمن معرفی کاروانسرا به بازخوانی و طبقه بندی و تحلیل اسناد تاریخی نویافته در خصوص مالکیت گذشته این بنا پرداخته؛ تاجنبه هایی ناشناخته از گذشته بنا نیز روشن شود. شواهد نشان می دهد که در این اسناد به تاریخمستندی از وقایع مربوط به کاروانسرا و صاحبان آن و مسایل مربوط به امور مالی و اجاره و اداره آنپرداخته شده است.

Keywords:

اسناد، امیراعظم، طباطبایی، کاروانسرا، کاروانسرای آهوان،، مصالحه

Paper COI Code

This Paper COI Code is IRCRVSR01_028. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1246195/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
هاشمی، سروش و رحیمی، فتانه،1399،طبقه بندی و مطالعه تحلیلی اسناد تاریخی نویافته درخصوص مالکیت کاروانسرای آهوان سمنان،National Conference of Iranian Caravanserais: Past, Present, Future،Tehran،https://civilica.com/doc/1246195

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support