ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی تغییرات پارامترهای کیفی آب در آب بندان های مازندران (مطالعه ای موردی)

Year: 1400
COI: NCIID05_043
Language: PersianView: 64
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

لیلا نژادی - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی منابع آب، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
علی شاهنظری - استاد گروه مهندسی آب، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
محمدتقی عظیمی - رئیس گروه حفاظت و بهره برداری آبهای زیرزمینی، شرکت سهامی آب منطقه ای مازندران
سیدحسین یعصوبی - کارشناس ارشد شرکت سهامی آب منطقه ای مازندران

Abstract:

آب بندانها آبگیرهایی کوچک و یا بزرگ هستند که یا بطور طبیعی بوجود آمده و یا به دست انسان برای ذخیره آب احداث شده اند. از مهمترین کاربردهای این مخازن ذخیره آب میتوان به جمع آوری آبهای نابهنگام برای مصارف کشاورزی و نیز پرورش ماهیان گرم آبی اشاره کرد. در این مطالعه با هدف بررسی تغییرات کیفی آب آببندانها و ارزیابی شرایط آن برای مصارف مختلف از دو آببندان در شهرستان قائمشهر استان مازندران نمونه برداری شد. نمونه ها در بازه ابتدای تیرماه تا انتهای شهریور ماه ۱۳۹۹ و با فواصل ۱۵ روزه انجام پذیرفت و پارامترهای نیترات، PH و EC مورد آزمایش قرار گرفتند. نتایج نشان داد که تغییرات مقادیر این پارامترها روندی مشابه داشته و با گذر زمان ابتدا روندی افزایشی را نشان میدهد و سپس روندی کاهشی را در پیش می گیرد که این روند می تواند با تغییرات حجم ذخیره آببندان که برای مصارف کشاورزی از آن برداشت می شود، ارتباط داشته باشد. مقادیر نیترات در این دوره بیش از مقدار مجاز برای پرورش ماهیان گرم آبی ست که میتواند ناشی از استفاده فراوان از کودهای نیتراته برای تغذیه ماهیان باشد. همچنین مقادیر PH بیش از مقدار مجاز برای مصارف کشاورزی ست که می تواند در بلند مدت با تاثیر بر PH خاک اراضی باعث نقصان در عملکرد گردد. نتایج این مطالعه می تواند در برنامه ریزی ها برای بهره برداری بهتر و مدیریت آببندانهای منطقه مورد استفاده قرار گیرد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCIID05_043. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1250772/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نژادی، لیلا و شاهنظری، علی و عظیمی، محمدتقی و یعصوبی، سیدحسین،1400،بررسی تغییرات پارامترهای کیفی آب در آب بندان های مازندران (مطالعه ای موردی)،Fifth National Congress of Irrigation and Drainage of Iran،Birjand،https://civilica.com/doc/1250772

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 7,045
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support