Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اضطراب و استرس ابتلا به کرونا ویروس جدید(کوید-۱۹) در پرسنل درمانی

دوفصلنامه افق توسعه آموزش علوم پزشکی، دوره: 12، شماره: 2
Year: 1400
COI: JR_HMED-12-2_007
Language: PersianView: 204
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد رحمانیان - استادیار، دکتری تخصصی ، مرکز تحقیقات بیهوشی و کنترل درد، دانشگاه علوم پزشکی جهرم، جهرم، ایران.
هادی مصلی نژاد - دکتری پزشکی ،مدیریت توسعه شبکه و ارتقاء سلامت، دانشگاه علوم پزشکی جهرم، جهرم، ایران.
احسان رحمانیان - استادیار، دکتری تخصصی گروه اطفال، دانشگاه علوم پزشکی جهرم، جهرم، ایران
نوید کلانی - مربی، مرکز تحقیقات مولفه های اجتماعی نظام سلامت، دانشگاه علوم پزشکی جهرم، جهرم، ایران
ناصر حاتمی - دانشجوی پزشکی، کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی جهرم، جهرم، ایران
اسماعیل رعیت دوست - استادیار، دکتری تخصصی گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی جهرم، جهرم، ایران
سمانه عبیری - استادیار، دکتری تخصصی گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی جهرم، جهرم، ایران

Abstract:

مقدمه: کرونا ویروس خانواده بزرگ از ویروس ها هستند که ممکن است باعث عفونت های تنفسی از سرماخوردگی گرفته تا بیماری های شدیدتر مانند مرس و سارس شوند. یکی از عواملی که در روزهای اخیر اضطراب زیادی ایجاد کرده است اضطراب مرتبط با ویروس کرونا است. با توجه به شرایط و ویژگی های محیطی که پرسنل درمانی با بیماران کرونا در ارتباط هستند، هدف از انجام این مطالعه بررسی میزان اضطراب پرسنل درمانی در مواجهه با پاندمی ویروس کرونا جدید(کوید-۱۹) می باشد.روش کار: در این مطالعه توصیفی – مقطعی ۲۰۴ نفر از پرسنل درمانی شاغل در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان جهرم که در مواجهه یا عدم مواجهه با این بیماری بودند، به صورت نمونه گیری سرشماری در سال ۱۳۹۹وارد مطالعه شدند. ابزار جمع آوری اطلاعات در این مطالعه شامل پرسشنامه اطلاعات دموگرافیک و پرسشنامه مقیاس اضطراب کرونا ویروس(CDAS) بود. تجزیه و تحلیل اطلاعات با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه ۲۱ و آزمون های آماری توصیفی و استنباطی صورت گرفت.نتایج: میانگین نمره میزان اضطراب پرسنل درمانی بیمارستان ها در زمان پاندمی ویروس کرونا جدید (کوید-۱۹) در شهرستان جهرم ۸۵/۲۹ درصد بوده است. همچنین در پرسنل درمانی میانگین نمره علائم روانی (۹۱/XMR معنی داری بالاتر از مردان مشاهده شد (p <۰.۰۵). بین متغیرهای دموگرافیک، متغیرهای جنسیت، سابقه خدمت و تعداد اعضای خانوار با اضطراب ارتباط وجود دارد (۰۵/۰>p).نتیجه گیری: بر اساس نتایج مطالعه ارائه شده به نظر می رسد رسیدگی و حفظ سلامت روان کارکنان مراقبت های پزشکی در طی مواجه با بیماری عفونی مسری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این مهم در مورد پزشکان و پیراپزشکان از اهمیت بیشتری برخوردار می یابد. ضرورت دوره های بازآموزی برای پزشکان و پیراپزشکان به صورت مجازی با هدف آموزش و سلامت روان برگزار گردد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_HMED-12-2_007. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1251312/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رحمانیان، محمد و مصلی نژاد، هادی و رحمانیان، احسان و کلانی، نوید و حاتمی، ناصر و رعیت دوست، اسماعیل و عبیری، سمانه،1400،اضطراب و استرس ابتلا به کرونا ویروس جدید(کوید-۱۹) در پرسنل درمانی،https://civilica.com/doc/1251312

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: علوم پزشکی
Paper count: 316
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support