ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

زیست شبانه شهر رشت و عوامل موثر بر آن

Year: 1400
COI: ICACU01_0091
Language: PersianView: 74
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

ساجده یحیائی - دانشجوی کارشناسی ارشد معماری، دانشکده معماری و هنر، دانشگاه گیلان
مژگان خاکپور - استادیار گروه معماری، دانشکده معماری و هنر، دانشگاه گیلان

Abstract:

انسان همواره نیازهای مختلفی داشته که از جمله آنها نیازهای اجتماعی انسان است. پاسخگویی به نیازهای اجتماعی انسان مستلزم فضا و محیط کالبدی بوده است و ظرفیت فضاهای عمومی شهر، پاسخی برای این جنبه از نیازهای حیاتی بشر در نظر گرفته میشود. از طرفی با توجه به ساختار زمان بندی کار و فعالیت انسان در طول روز برای رفع نیازهای اقتصادی، اختلالهایی برای تعاملات و رفتارهای اجتماعی انسان و همچنین «احساس کمبود وقت برای گذراندن اوقات فراغت» پدید آمده است. استفاده مناسب از زمان و بهره گیری از ساعتهای مرده شب راه حل مناسبی برای فقدان فعالیتهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... انسان محسوب میشود.در عصر حاضر راهبردهای کلان مدیریت شهری به دنبال بازآفرینی و یا ایجاد فضاهای فعال شبانه در شهر می باشد. شهر رشت از معدود شهرهای ایران است که زندگی شبانه در آن جریان دارد. در این مقاله با توجه به وجود زیست شبانه در شهر رشت، به تعریف زندگی شبانه و عوامل موثر بر شکل گیری و بهبود آن، با استفاده از روش توصیفی-تحلیلی و از طریق جمع آوری داده ها به روش مشاهده غیر مشارکتی و اسناد کتابخانه ای پرداخته شده است. در این راستا چهار نقطه از شهر که دارای کنشهای زیست شبانه بوده اند، انتخاب و مورد بررسی قرار گرفته است )میدان شهرداری، میدان توشیبا، میدان زرجوب و میدان لاکانی (. در نقاط مورد بررسی به دلیل ایجاد کاربری های متنوع و متناسب ، استقرار کاربریهای خدماتی که تداوم حضور شهروند را در پی دارد، تنوع مبلمان در طول مسیر، هماهنگی روشنایی مسیر بدنه ها و تاکید روشنایی روی عناصر و بناهای شاخص که همگی خودشان راهکارهای ایجاد سرزندگی برای اتفاق افتادن زیست شبانه هستند، باعث پررنگ تر شدن حضور شهروندان طی ساعات شب می شوند و زندگی شبانه را در این نقاط شکل میدهند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICACU01_0091. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1251665/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
یحیائی، ساجده و خاکپور، مژگان،1400،زیست شبانه شهر رشت و عوامل موثر بر آن،National Conference on Architecture, Civil Engineering, Urban Development and Horizons of Islamic Art in the Second Step Statement of the Revolution،Tabriz،https://civilica.com/doc/1251665

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 14,201
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support