Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

گونه شناسی نقوش حجاری دوره ی اسلامی در فارس

Year: 1400
COI: ICACU01_0339
Language: PersianView: 196
This Paper With 18 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 18 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

قاسم کشاورزی - دانشجوی کارشناسی ارشد، مطالعات معماری ایران، موسسه آموزش عالی امام جواد(ع). یزد
حمیدرضا بیگ زاده شهرکی - دکتری مرمت، عوض هیئت علمی دانشگاه فنی و حرفه ای، یزد،
محمدرضا اولیا - دکتری معماری، عضو هیئت علمی دانشگاه یزد.
مهدی صادق احمدی - دکتری مرمت، عضو هیئت علمی دانشگاه فنی و حرفه ای، یزد

Abstract:

حجاری در سرزمین کهن فارس سابقه ای به درازنای تاریخ داشته، از پس فراز و فرودهای هزاره ها با سربلندی بیرون آمده و ارمغانهای بسیاری از دانش، نوآوری، زیبایی و تجربه های ذیقیمت را به دنیای دانش و هنر عرضه کرده است. پایتختی تمدنهای بزرگ در این سرزمین، بستر مناسبی برای رشد و تکامل هنر حجاری فراهم آورده و سهم بسزایی در تولید آثار ماندگار این هنر، رقم زده است. اوج هنر حجاری ایرانی را میتوان به هخامنشیان نسبت داد و آثار باقیمانده از هنرمندان حجار این دوره در پاسارگاد، نقش رستم و تخت جمشید، جزو نفیس ترین آثار حجاری در ایران و جهان است و اعتباری خاص به هنر ایرانی بخشیده است. پس از آن نیز در دوره های ساسانیان و زندیان، نوآوریها و تحولات چشمگیری در هنر حجاری رقم خورده و آثار شگرفی را پدید آورده اند. به نظر میرسد سنگ در بیشتر دوره های تاریخی حضوری چشمگیر در ساخت و سازه ای این دیار داشته و شاخصه ی معماری۵ فارس شده است. تداوم استفاده از سنگ در تولید آثار معماری، باعث رشد و تکامل هنر حجاری شده و حجاران دامنهی متنوعی از انواع نقوش را با تکنیکهای متنوع اجرایی عرضه کرده اند. حجاران در دوران اسلامی، انواع نقوش رایج در سایر هنرها را بر سنگ سخت نقر کرده اند و حتی با وجود دشواری های تراش سنگ نسبت به سایر مصالح، میدان رقابت را خالی نگذاشته اند. با این همه، هنر حجاری کمتر مورد پژوهش قرار گرفته و نیازمند بررسیهای بیشتر برای شناخت وجوه مختلف این آرایه ی تزیینی پرکاربرد معماری میباشد. در این راستا پژوهش فوق با روش تاریخی- توصیفی و با استناد به مطالعات کتابخانه ای و میدانی انجام گرفته و در پی شناسایی و معرفی انواع نقوش رایج در حجاری فارس با رویکرد به سیر تحول این هنر در سرزمین فارس است. یافته های پژوهش نشان میدهد انواع گوناگونی از نقوش هندسی، اسلیمی، گیاهی، خوشنویسی (کتیبه ها)، انسانی و حیوانی در حجاری دوران اسلامی رایج بوده و با توجه به سبک و سیاق معماری در هر دوره کاربرد برخی بیشتر بوده است. تداوم حضور سنگ به عنوان مصالح اصلی معماری در همه ی دوره های تاریخی ارزیابی شده و نمونه های فاخری از حجاری هر دوره، در گونه شناسی نقوش، ارئه شده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICACU01_0339. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1251909/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کشاورزی، قاسم و بیگ زاده شهرکی، حمیدرضا و اولیا، محمدرضا و صادق احمدی، مهدی،1400،گونه شناسی نقوش حجاری دوره ی اسلامی در فارس،National Conference on Architecture, Civil Engineering, Urban Development and Horizons of Islamic Art in the Second Step Statement of the Revolution،Tabriz،https://civilica.com/doc/1251909

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: موسسه غیرانتفاعی
Paper count: 353
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support