ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

حکمت نور در معماری ایرانی

Year: 1400
COI: ICACU01_0435
Language: PersianView: 180
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فرناز صیامیان - دانشجوی کارشناسی ارشد معماری دانشگاه آزاد ساری،

Abstract:

نور نماد عقل الهی و منشا تمام پاکی ها و نیکی هاست و خارج شدن انسان از تاریکی جهل و تابیده شدن نور معرفت در وجودش همواره یکی هدف نهایی میباشد و نور اولین شرط برای هر نوع ادراک بینایی است؟ در این تحقیق هدف آن است که نور در قرآن و تاثیری که نگاه قرآنی بر معماری ایرانی داشته است مورد بررسی قرار گیرد. هیچ نماد و مظهری مانند نور به وحدت الهی نزدیک نیست. شیوه تحقیق به صورت توصیفی و روش جمع آوری اطلاعات کتابخانه ای میباشد و از روش تحلیل محتوای متن در برداشت از آیات قرآن استفاده شده است؟ نتایج پژوهش بیانگر آن است که تقابل نور و تاریکی و حضور نور و سایه (تاریکی) در معماری و هدایتگری از تاریکی به روشنایی از مفاهیم و معانی ارزشمندی است که در معماری ایرانی نمود یافته است و در تعالیم قرآنی نیز بارهاوبارها به آنها اشاره شده است و در ایجاد فضایی معنوی نقش درخور توجهی را ایفا نموده اند؟ بدین جهت است که هنرمندان اسلامی میکوشند تا در آنچه میآفرینند از این عامل به منتها حد ممکن بهره گیری کنند. معماری اسلامی، به ویژه در ایران تاکید خاصی بر نور دارد. در داخل یک مسجد انگار نور درون صور مادی تبلوریافته است چنانکه همواره آیه شریفه نور در قرآن به انسان مومن یادآور میشود: »الله نور السموات و الارض«

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICACU01_0435. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1252001/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
صیامیان، فرناز،1400،حکمت نور در معماری ایرانی،National Conference on Architecture, Civil Engineering, Urban Development and Horizons of Islamic Art in the Second Step Statement of the Revolution،Tabriz،https://civilica.com/doc/1252001

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 4,421
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support