ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

نقش محیط شفابخش جهت کنترل استرس ساکنین(نمونه موردی: خانه های تاریخی دزفول)

Year: 1400
COI: ICACU01_0830
Language: PersianView: 80
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

بهنام روحی - کارشناس ارشد معماری، دانشکده معماری و شهرسازی، پردیس دانشگاهی گیلان
احمد صراف زاده - کارشناس ارشد مهندسی معماری، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول
مینا صراف زاده - دانشجوی کارشناسی مهندسی معماری، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول

Abstract:

خانه از مهمترین سرپناه های انسان برای داشتن آسایش بوده و محیطی آرام را ایجاد میکند. همچنین توجه به نیازهای فیزیولوژیک در دوران معاصر جهت داشتن محیطی بهتر برای زندگی در اولویت قراردارد. به همین سبب متخصصین معتقداند که نیازهای جسمانی از عوامل تاثیرگذار در رسیدن به آسایش محیط مسکونی است. ازسویی با وجود علوم میان رشته ای در معماری، نیازهای روانشناختی انسان و معماری شفابخش اهمیت می یابد. این معماری جهت ایجاد سلامت روان و آسایش ذهنی افراد کاربرد داشته و به منظور جلوگیری از تنش و کاهش استرس، حاصل می گردد. شفابخشی در معماری با ایجاد بستری مناسب در محیط، راهبردهایی را محیا می سازد. امروزه عدم توجه به نیازهای روانشناختی در معماری باعث نارضایتی از خانه شده است. به همین خاطر معماری معاصر صرفا به عنوان یک سرپناه شکل گرفته و با عدم توجه به نیازهای روانشناختی، محیطی نامناسب را شکل داده است.پژوهش در محیط های شفابخش خانه های تاریخی ایران، با راهبردهایی برای زیست انسان همراه می باشد. بنابراین، دزفول به عنوان یکی از شهرهای تاریخی ایران، با توجه به ابعاد روان شناختی انسان، دارای خانه هایی ارزشمند و تاریخی میباشد. این محیط با جلوگیری از تنش و کاهش استرس در محیط های شفابخش به وجود آمده و رضایتمندی ساکنین را از محیط خانه به دنبال دارد. روش پژوهش در این تحقیق با استفاده از مطالعات کتابخانه ای و روش توصیفی-تحلیلی میباشد که با استفاده از موردکاوی در خانه های تاریخی، نیاز به داشتن محیط شفابخش برای جلوگیری از استرس را بررسی میکند. سپس در برخی از مولفه ها که مربوط به ابعاد روانشناختی میشود؛ پرسشنامه هایی مطرح می گردد تا کیفیت مولفه تعیین گردد. درنهایت براساس داده های به دست آمده، نتیجه گیری از پژوهش صورت میگیرد. نتایج تحقیق نشان میدهد که کیفیت فضای معماری و رضایتمندی از خانه های تاریخی، تحت تاثیر معیارهای مورد نظر در این پژوهش شکل گرفته و سبب کاهش استرس از محیط خانه میشود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICACU01_0830. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1252390/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
روحی، بهنام و صراف زاده، احمد و صراف زاده، مینا،1400،نقش محیط شفابخش جهت کنترل استرس ساکنین(نمونه موردی: خانه های تاریخی دزفول)،National Conference on Architecture, Civil Engineering, Urban Development and Horizons of Islamic Art in the Second Step Statement of the Revolution،Tabriz،https://civilica.com/doc/1252390

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support