ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تاثیر معماری در مدارس باستانی جهت گسترش علم و هنر،نمونه موردی مدرسه تاریخی جهانگیرخان در شهر مقدس قم و تحلیل و بررسی آن

Year: 1400
COI: ICACU01_0941
Language: PersianView: 324
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مجتبی برهانی - دانشجوی کارشناسی ارشد معماری در دانشگاه شهاب دانش
محمد حمانی قصبه - عضو هیئت علمی دانشگاه شهاب دانش در قم

Abstract:

امر تعلیم وتربیت همیشه به عنوان یکی از پایه های فرهنگ و تمدن محسوب میشود و همواره از نقش مهمی در رشد و بالندگی جوامع برخوردار بوده است. با ورود اسلام به ایران، فراگیری دانش که با دین پیوندی ناگسستنی داشت نیز به شکوفایی می رسد. ضرورت آموزش علوم دینی همانند ابزاری مهم در جهت تبلیغ و گسترش عقاید مذهبی جهان اسلام از قرون نخستین اسلامی مطرح شد و بهسرعت موردتوجه قرار گرفت. درگذشته هسته مرکزی آموزش دانش اسلامی مساجد بودند که به مرورزمان و رخدادن تحولات باعث شکل گیری مدارس و ایفای نقش آن به عنوان عنصری مستقل شد. در کشور ما نیز مدارس گوناگونی در دوره های متفاوت بنیان نهاده شدند که ارزشهای معماری بسیاری از آنها ناشناخته مانده یا کمتر شناخته شده است و این نهادهای آموزشی جدیدعمدتا در شهرها و بر اساس ویژگی های معماری بومی، نیازهای اجتماعی و نیز قدرت و حمایت بانیان در مناطق مختلف پدیدار شد و رشد کرد. در این پژوهش با بررسی و مطالعه مختصری به شکل گیری مدارس از ابتدا تا عصر صفوی و تحلیل مدرسه جهانگیرخان ضمن فراهم آوردن زمینه آشنایی با تاریخ مدارس، به روشن شدن سیر تحول معماری نیز پرداخته است. این مطالعه عمدتا بر پایه بازدید و بررسیهای میدانی نگارنده و نیز بهرهبرداری از منابع مکتوب و تصویری موجود صورت پذیرفته است. نتایج نشان میدهد که اولا: به دلیل تحولاتی که در کشور در زمان صفوی رخ داد، بر اهمیت ساخت و کیفیت مدارس افزوده شد. ثانیا: مدرسه جهانگیرخان را میتوان بهعنوان نمونهای از معماری عصر صفوی به دلیل ویژگیهای ساختاری و کارکردی و همچنین ارتباطش با فضای نیارشی (مسجد جمعه) در نظر گرفت. باتوجه به رسمی شدن مذهب شیعی در کشور و توسعه معماری در عصر صفوی، به تبع مدارس این دوره هم تحت تاثیر قرار گرفتند و سبب ایجاد تحولاتی در نظام آموزشی و معماری مدارس شد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICACU01_0941. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1252500/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
برهانی، مجتبی و حمانی قصبه، محمد،1400،تاثیر معماری در مدارس باستانی جهت گسترش علم و هنر،نمونه موردی مدرسه تاریخی جهانگیرخان در شهر مقدس قم و تحلیل و بررسی آن،National Conference on Architecture, Civil Engineering, Urban Development and Horizons of Islamic Art in the Second Step Statement of the Revolution،Tabriz،https://civilica.com/doc/1252500

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: موسسه غیرانتفاعی
Paper count: 385
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support