ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی عوامل موثر در معماری پایدار خانه های تاریخی دوره قاجار (نمونه موردی خانه های شهر قم )

Year: 1400
COI: ICACU01_0943
Language: PersianView: 69
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زهرا ساعدی - دانشکده عمران و معماری ، دانشگاه ایوانکی،
حسین عالی - دانشکده عمران و معماری ، دانشگاه ایوانکی،

Abstract:

معماری پایدار یکی از تحولات مهم در حوزه معماری است که هدف آن طراحی بنا بر مبنای اصول پایداری و صرفه جویی در مصرف انرژی میباشد. در کشور ماهماهنگی معماری با خصوصیات آب و هوایی هر منطقه از جمله اقلیم گرم وخشک از دیرباز مورد توجه بوده است. میزان وسیعی از سرزمین ما دارای آبوهوای گرم و خشک است که دارای ویژگی هایی چون گرمای شدید در تابستان، وزش باد و همچنین سرمای شدید در زمستان میباشد. به همین منظور باید خانه ها را طوری بنا کرد تا از تابش مستقیم آفتاب و گرمای شدید و سرمای زمستان محفوظ بمانند، بر این اساس معماری خانه های مسکونی این نوع اقلیم درونگرا و حائز اهمیت است. از دوره سلطنت قاجار بناهای بسیاری در کشورمان برجای مانده که بخش اعظمی از این بناها شامل منازل مسکونی میباشد. معماری این دوره را معماری خانه سازی و یا معماری خانه های مسکونی نامیده اند، از آنجایی که هدف این مقاله، شناخت و بیان تاثیر پذیری اصول و عناصر موثر در پایداری خانه های دوره قاجار در اقلیم گرم و خشک میباشد ، با معرفی ۵ نمونه از خانه های این دوره در شهر قم به بررسی عوامل موثر در ساخت خانه های پایدار در گذشته می پردازیم و اصول، همسازی و تطابق کالبد این مساکن با بوم جغرافیایی آنها را باز می شناسیم. روش پژوهش این نوشتار مبتنی بر بازدید میدانی و مطالعات کتابخانه ای است.

Keywords:

معماری پایدار -خانه - قاجاریه - قم

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICACU01_0943. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1252502/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ساعدی، زهرا و عالی، حسین،1400،ارزیابی عوامل موثر در معماری پایدار خانه های تاریخی دوره قاجار (نمونه موردی خانه های شهر قم )،National Conference on Architecture, Civil Engineering, Urban Development and Horizons of Islamic Art in the Second Step Statement of the Revolution،Tabriz،https://civilica.com/doc/1252502

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: موسسه غیرانتفاعی
Paper count: 1,128
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support