ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

طغیان های بیماری نیوکاسل و آنفلوانزای H۹N۲ در طیور بومی روستایی ایران در سال های ۹۴-۱۳۹۳

Year: 1400
COI: JR_JVR-76-1_009
Language: PersianView: 101
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد حسین فلاح مهرآبادی - بخش تحقیق و تشخیص بیماری های طیور، موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، کرج، ایران
نجمه معتمد - بخش تحقیق و تولید واکسن و فرآورده های بیولوژیک طیور، موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، کرج، ایران
آرش قلیانچی لنگرودی - گروه میکروبیولوژی و ایمونولوژی، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه تهران، تهران، ایران
سیدعلی غفوری - دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، سازمان دامپزشکی کشور، تهران، ایران
فرشاد طهرانی - دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور، سازمان دامپزشکی کشور، تهران، ایران

Abstract:

زمینه مطالعه:طیور بومی کشور در معرض ابتلا به انواع بیماری های واگیردار ویروسی از جمله بیماری نیوکاسل و آنفلوانزای H۹N۲ می باشند. این ویروس ها علاوه بر ایجاد بیماری درگله، بر اقتصاد و معیشت مردم روستا هم اثر گذارند. طیور روستایی در گردش و بقای ویروس ها در محیط نقش داشته و خطری بالقوه برای صنعت طیور محسوب می شوند. هدف: بررسی میزان  شیوع طغیان های بیماری آنفلوانزای H۹N۲ و نیوکاسل در جوجه های بومی روستایی در سال های ۹۴-۹۳ بود. روش‎کار: مطالعه مقطعی توصیفی و در دوره ای ۲ ساله از روستاهای کشور که تلفات مشکوک به نیوکاسل و یا آنفلوانزا داشتند انجام شد. هرگزارش در هر روستا یک طغیان در نظر گرفته شد. روی نمونه های بافت نای و ریه آزمون RT-PCR جهت تشخیص ویروس نیوکاسل یا آنفلوانزا انجام و با نرم افزار SPSS نتایج آنالیز شدند. نتایج: تعداد۱۲۱طغیان از ۱۷ استان کشور با ۹۳۶/۲۵ قطعه تلفات ناشی از دو بیماری نیوکاسل و آنفلوانزای H۹N۲ گزارش شد که از این تعداد، ۵۴ مورد (۶/۴۴ درصد) عفونت H۹N۲ و ۵۸ مورد (۹/۴۷ درصد) عفونت با ویروس نیوکاسل ولوژن و ۹ طغیان (۴/۷ درصد) به علت عفونت همزمان دو ویروس H۹N۲ و نیوکاسل ولوژن بود. نسبت کانون های دو بیماری در سال ۹۴ به طور معنی داری بالاتر از سال ۹۳ بود (۰۵/۰p <). میانگین تلفات آنفلوانزا بسیار بالاتر از تلفات نیوکاسل و هر دو بیماری بود (۰۰۱/۰p <). بیشترین طغیان در ماه های خرداد و تیر بود که اختلاف آن با ماه های دیگر سال معنی دار است (۰۵/۰p <). نتیجه­گیری نهایی: بر اساس نتایج مطالعه حاضر بیماری نیوکاسل و آنفلوانزا شیوع بالایی در بین طیور روستایی دارند. افزایش سطح آگاهی روستاییان و اجرای برنامه های کنترلی مناسب از جمله پایش مستمر در طیور بومی و واکسیناسیون باید مد نظر قرار گیرد.

Keywords:

طیور روستایی , پایش , ویروس نیوکاسل فوق حاد , ویروس آنفلوانزا , واکنش زنجیره ای پلی مراز معکوس

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JVR-76-1_009. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1253301/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
فلاح مهرآبادی، محمد حسین و معتمد، نجمه و قلیانچی لنگرودی، آرش و غفوری، سیدعلی و طهرانی، فرشاد،1400،طغیان های بیماری نیوکاسل و آنفلوانزای H۹N۲ در طیور بومی روستایی ایران در سال های ۹۴-۱۳۹۳،https://civilica.com/doc/1253301

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • ReferencesAlexander, D.J., Senne, D.A. (۲۰۰۸). Newcastle disease, other avian paramyxoviruses, ...
 • Azizpour, A., Goudarzi, H., Charkhkar, S., Momayez, R., Hablolvarid, M.H. ...
 • Awan, M., J Otte, M., D James, A. (۱۹۹۴). The ...
 • Fallah Mehrabadi, M., Bahonar, A., Marandi, M.V., Sadrzadeh, A., Tehrani, ...
 • Hassan, K.E., Shany, S.A., Ali, A., Dahshan, A.H., El-Sawah, A.A., ...
 • Musa, U., Abdu, P.A., Dafwang, I.I., Umoh, J.U., Sa'idu, L., ...
 • Okwor, E., Didacus, C.E. (۲۰۱۰). The Annual Prevalence of Newcastle ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: سازمان تحقیقات کشاورزی
  Paper count: 858
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support