ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

شناسائی آلایندههای کیفی در مصب رودخانه کارون بزرگ و ارائه راه حلهای مدیریتی در جهت بهبود کیفیت آن

Year: 1385
COI: IREC07_022
Language: PersianView: 1,049
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمود تولائی نژاد - کارشناس ارشد سازمان آب و برق خوزستان
محمدعلی میری - کارشناس ارشد سازمان آب و برق خوزستان
بهرام لوافیان نژاد - کارشناس ارشد سازمان آب و برق خوزستان
کاظم رنگزن - رییس مرکز سنجش از دور و GIS دانشگاه شهید چمران اهواز

Abstract:

استان خوزستان با مساحتی حدود 64746 کیلومتر مربع بین 47 درجه و 41 دقیقه تا 50 درجه و 39 دقیقه طول شرقی و 29 درجه و 58 دقیقه تا 33 درجه و 4 دقیقه عرض شمالی در جنوب غرب ایران قرار دارد . این استان با وجود پنج رودخانه بزرگ و پر آب ( کارون، دز، کرخه، زهره و جراحی ) سالانه حدود 33 درصد حجم آبهای سطحی کشور را بخود اختصاص داده است . آب و هوای آن بجز در برخی از مناطق کوهستانی شمالی و شرقی، دارای اقلیمی خشک و نیم خشک میباشد، بنحوی که متوسط بارندگی سالیانه آن حدود 24 میلیمتر و دوره بارندگی 6ً معمولا بین مهرماه تا اردیبهشت ماه است . متوسط درجه حرارت در دوره گرما، که از اردیبهشت آغاز و تا مهرماه ادامه دارد، حدود 31/2 درجه سانتیگراد و حداکثر آن گاهی اوقات به بیش از 50 درجه سانتیگراد میرسد . در طول زمستان متوسط درجه حرارت حدود 14/9 درجه سانتیگراد و حداقل آن بندرت ممکن است , به چند درجه زیر صفر نیز برسد . رودخانه کارون از زرد کوه بختیاری واقع در غرب اصفهان در محلی موسوم به کوهرنگ سرچشمه گرفته و پس از بهم پیوستن رودخانههای کبار، آب کوهرنگ و آب جونقان در محل بهشت آباد، رودخانه کارون را تشکیل میدهند . طول این رودخانه حدود 890 کیلومتر و حوضه آبریز آن منطقهای به وسعت 64470 کیلومتر مربع است . شمال و شمال شرق این حوضه گسترده، که حدود 45000 کیلومتر مربع است , را مناطق مرتفع کوهستانی سلسله جبال زاگرس، فرا گرفته و حدود 20000 کیلومترمربع دیگر از نواحی جنوب و جنوب غرب را دشتها و مناطق کم ارتفاع جلگه خوزستان در بر میگیرد . در حال حاضر مجموع ظرفیت بالقوۀ آبهای تجدید شوندۀ کشور برابر 149 میلیارد مترمکعب میباشد، که 93 میلیارد مترمکعب آن مربوط به آبهای سطحی داخلی، 12 میلیارد مترمکعب دیگر آبهای ورودی به کشور و 44 میلیارد مترمکعب آن آبهای زیرزمینی است . سهم آب هر نفر 2500 مترمکعب میباشد، که حدود 60 در صد آن یعنی 1500 مترمکعب به مصارف دیگر میرسد . از این میزان 100 مترمکعب برای مصارف شرب، 40 مترمکعب صنعت و مابقی 1360 مترمکعب، به بخش کشاورزی اختصاص دارد . با توجه به این که در 25 سال آینده، جمعیت ایران حدود دو برابر مقدار فعلی یعنی به 140 میلیون خواهد رسید، بنابراین سهم سرانه آب در کشور نیز بجای 2500 مترمکعب به نصف آن یعنی 1250 مترمکعب تقلیل خواهد یافت و به همین میزان ورودی فاضلابهای صنعتی، خانگی و کشاورزی به محیط زیست نیز همه ساله بخش اعظم منابع آبی کشور را آلوده خواهند کرد . لذا در این مطالعه سعی خواهد شد، با توجه به نتایج آنالیز کیفی نمونههای آب در 9 ایستگاه مطالعاتی واقع در مناطق جزر و مدی در مصب رودخانه کارون به مجاورت اروندرود در استان خوزستان ( نواحی مسکونی آبادان و خرمشهر ) ، میزان اکسیژن محلول در آب، مقدار PH جهت مصارف مختلف , تغییرات BOD و COD که نمایانگر ورود پسابها و مواد شیمیایی به آب رودخانه و همچنین ورود فاضلابهای انسانی و کودهای حیوانی به داخل جریانات آبی، که موجب افزایش ترکیبات ازته در فصول بهار میشوند و نیز وجود فلزات سنگین نظیر نیکل، سرب، کادمیم و جیوه در آب رودخانه , مًخصوصا ایستگاه بهمنشیر ( متوسط سالهای (82 – 78 مورد ارزیابی و تجزیه و تحلیل قرار خواهند گرفت و روشهای بهبود مدیریت کیفی، ارائه طریق خواهد شد .

Keywords:

آب، منابع آلاینده، بهبود کیفیت، راه حلهای مدیریتی

Paper COI Code

This Paper COI Code is IREC07_022. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/12538/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
تولائی نژاد، محمود و میری، محمدعلی و لوافیان نژاد، بهرام و رنگزن، کاظم،1385،شناسائی آلایندههای کیفی در مصب رودخانه کارون بزرگ و ارائه راه حلهای مدیریتی در جهت بهبود کیفیت آن،07th International River Engineering Conference،Ahvaz،https://civilica.com/doc/12538

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش 1 Paper استفاده شده است.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Company
Paper count: 1,224
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support