Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مفهوم وصایت در منابع زیدیه تا قرن پنجم

هشتمین کنفرانس بین المللی پژوهش های مدیریت و علوم انسانی در ایران
Year: 1400
COI: ICMHSR08_031
Language: PersianView: 113
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download
محتوای کامل این Paper با فرمت WORD هم قابل دریافت می باشد.

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF و یا WORD در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

طیبه قاسمی - دانشجوی دکترای دانشگاه ادیان و مذاهب

Abstract:

وصایت از مباحث مهم پس از پیامبر (ص) بوده که به دلیل برداشت های متفاوت از مفهوم آن بسترهای اختلاف را در جامعهمسلمان به ویژه در میان شیعیان فراهم نمود. در بین شیعیان علیرغم وجود تفاوت ها و اختلاف ها در وصایت، نقاط مشترکینیز وجود دارد. امامیه افضلیت و احقیت علی (ع) و فرزندان در جانشینی پیامبر ص را در نتیجه دو مقوله نص و نصب میدانند و بر این اساس خلافت شیخین را مردود میدانند. زیدیه نیز با اعتقاد به افضلیت حضرت برتمامی صحابه، به احقیتایشان در امامت وخلافت وجانشینی بلافصل بعد از پیامبر ص معتقدند. وجه اختلاف در میان این دو گروه از شیعیان مسالهمشروعیت خلافت شیخین است که عده ای از آنها خلافت شیخین را با توجه به وجود احادیث نبوی درباره صحابه می پذیرند.با توجه به اهمیت راهبردی این مفهوم در تحولات سیاسی و عقیدتی جامعه اسلامی و همچنین نقش این گروه در تحولاتتاریخی شیعه، این پژوهش در تلاش است تا ضمن بررسی مفهومی وصایت در منابع متقدم این گروه تا قرن پنجم به بازتاباین مفهوم در میان ائمه و علمای سلف زیدیه بپردازد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICMHSR08_031. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1257033/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
قاسمی، طیبه،1400،مفهوم وصایت در منابع زیدیه تا قرن پنجم،8th International Conference on Management Research and Humanities in Iran،Tehran،https://civilica.com/doc/1257033

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 923
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support