ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیل رفتار سازه¬ای و میزان پایداری گنبدهای ایرانی در برابر نیروی جانبی باد با استفاده از مدل¬های شبیه¬سازی

Year: 1400
COI: ICACU01_1002
Language: PersianView: 66
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محسن زیبارفتار - دانشجوی کارشناسی ارشد، دانشکده هنر و معماری، واحد تهران جنوب، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
علیرضا کریم پور - استادیار، دانشکده هنر و معماری، واحد تهران جنوب، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران

Abstract:

گنبد یکی از عناصر مهم در معماری ایران است و یکی از بخش¬های ناگسستنی از آن است. گنبد ایرانی، با شاخصه-هایی نظیر پشتوانه اصیل تاریخی و زیبایی¬شناسانه، مقاومت ذاتی هندسی به لحاظ نیارش و ... از عناصر هویت¬بخش معماری ایران به خصوص در نواحی مرکزی آن می¬باشد. رفتار مناسب سازه گنبدهای ایرانی و پایداری آن ها در گذر زمان دلیلی بر بینش آگاهانه استادکاران ایرانی از اصول صحیح فنی و اجرایی تلقی می¬شود. در عین حال امروزه تجزیه و تحلیل امکانات برای توصیف الگوهای موجود با استفاده از امکانات نرم¬افزاری جهت بهینه¬سازی عملکردی از اهمیت خاصی برخوردار است. ایجاد فرم¬هایی منطبق بر شرایط و محیط پیرامون، عنصر ساختاریست که به جهت بهره¬وری و بازدهی بیشتر و مطابق با ایده¬های توسعه پایدار می¬باشد. پژوهش حاضر به بررسی رفتار گنبدهای ایرانی در برابر اثرات نیروی باد با توجه به تاثیر فرم و نسبت جرم به مقطع آنها می پردازد. در این پژوهش، از طریق مطالعه منابع اسنادی ¬¬¬ پژوهشی و با روش توصیفی ¬¬ تحلیلی به تجزیه و تحلیل داده ها پرداخته شده است. در گام بعد چهار نمونه از رایج ترین نوع گنبد در ایران (نار، رک، خرپشته و اورچین) با استفاده از نرم¬¬افزار Robot Structural Analysis شبیه¬سازی گردیده و رفتار و میزان تاب¬آوری آنها در برابر نیروی جانبی باد بررسی شده است. نتایج این پژوهش آشکار ساخت که گنبدهای خرپشته و اورچین نسبت به گنبدهای نار و رک، ۵% حساسیت بیشتر را در برابر نیروی باد از خود نشان می¬دهند. از نظر وزن ساختار، گنبد نار بدون اعمال نیروی باد ۲۸% سنگین¬تر از گنبد خرپشته است که پس از اعمال نیروی باد این نسبت به ۵۶% افزایش می¬یابد. نکته قابل تامل در مورد گنبد رک این است که با توجه به اینکه ۶۰% سبک¬تر از گنبد اورچین است پس از اعمال نیروی باد، وزن ساختارش ۱۰% از گنبد اورچین بیشتر می¬شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICACU01_1002. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1259737/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
زیبارفتار، محسن و کریم پور، علیرضا،1400،تحلیل رفتار سازه¬ای و میزان پایداری گنبدهای ایرانی در برابر نیروی جانبی باد با استفاده از مدل¬های شبیه¬سازی،National Conference on Architecture, Civil Engineering, Urban Development and Horizons of Islamic Art in the Second Step Statement of the Revolution،Tabriz،https://civilica.com/doc/1259737

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 11,112
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support