ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مقایسه اثر حاد ورزش استقامتی، مقاومتی و موازی بر غلظت پلاسمایی اینترلوکین ۱۰ و کورتیزول

Year: 2014
COI: JR_SMPF-1-2_007
Language: EnglishView: 114
This Paper With 22 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 22 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

Abstract:

انواع فعالیت‌های ورزشی ممکن است موجب بروز پاسخ‌های مختلف سیستم ایمنی بدن انسان شوند. هدف از این پژوهش، مقایسه اثرات حاد سه نوع فعالیت ورزشی استقامتی، مقاومتی و موازی بر غلظت پلاسمایی اینترلوکین ۱۰ و کورتیزول در مردان جوان فعال بود. ۲۰ مرد جوان سالم و فعال (میانگین سنی ۶۶/۲±۶۹/۲۱ سال، شاخص توده بدنی ۸۹/۱±۹۲/۲۱، درصد چربی ۰۵/۳±۴۹/۱۴)، به‌عنوان نمونه آماری این پژوهش انتخاب و به‌صورت تصادفی به سه گروه فعالیت استقامتی (۷=n)، فعالیت مقاومتی (۶=n)، فعالیت موازی (۷=n) تقسیم شدند. برنامه فعالیت استقامتی شامل ۴۵دقیقه دویدن با شدت ۷۰ تا۸۰ درصد حداکثر ضربان قلب، فعالیت مقاومتی به شکل دایره‌ای شامل ۳ دور، ۸ ایستگاه با شدت ۸۰ درصد یک تکرار بیشینه در مدت ۴۵ دقیقه و فعالیت موازی به‌صورت ترکیب هر دو فعالیت (ابتدا فعالیت مقاومتی و بلافاصله فعالیت استقامتی با حفظ شدت و نصف حجم هر یک از برنامه‌ها) صورت گرفت. غلظت پلاسمایی اینترلوکین ۱۰ و کورتیزول قبل از ورزش، بلافاصله و ۱ ساعت پس از فعالیت با روش الآیزا اندازه‌گیری شد. پس از بررسی نرمال بودن توزیع داده‌ها، به‌منظور بررسی تغییرات از آزمون‌های تحلیل واریانس با اندازه‌گیری‌های تکراری، تحلیل واریانس یکطرفه و تعقیبی LSD و آزمون تی‌زوجی با سطح معناداری ۰۵/۰P≤ استفاده شد. پاسخ اینترلوکین ۱۰ در هر سه دوره زمانی، بین سه نوع ورزش استقامتی، مقاومتی و موازی تفاوت معنی‌داری داشت. همچنین پاسخ کورتیزول قبل از ورزش و بلافاصله پس از ورزش و نیز بلافاصله و یک ساعت بعد، بین سه نوع فعالیت ورزشی تفاوت معنی‌داری را نشان داد ۰۵/۰P≤. نتایج این پژوهش نشان داد، پاسخ سایتوکاینی و هورمونی به ورزش، به ماهیت فعالیت بستگی دارد. همچنین ترکیب فعالیت‌های مقاومتی و استقامتی (به‌صورت موازی) ممکن است موجب پاسخ‌هایی متفاوت از هر دو نوع فعالیت و تعدیل در پاسخ اینترلوکین ۱۰ و کورتیزول شود

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_SMPF-1-2_007. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1261510/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کاظمی, عبدالرضا and آقا علی نزاد, حمید and دباغ زاده, راضیه,2014,مقایسه اثر حاد ورزش استقامتی، مقاومتی و موازی بر غلظت پلاسمایی اینترلوکین ۱۰ و کورتیزول,https://civilica.com/doc/1261510

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support