Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

جستاری در دشواری های فرهنگی پیش روی شیعیان معاصر مصر

دوفصلنامه شیعه پژوهی، دوره: 7، شماره: 20
Year: 1400
COI: JR_SHIA-7-20_002
Language: PersianView: 91
This Paper With 22 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 22 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

عبدالمجید حکیم الهی - دانش آموخته دکتری شیعه شناسی، دانشگاه ادیان و مذاهب، قم، ایران
سید ابوالحسن نواب - دانشیار گروه مذاهب فقهی، دانشگاه ادیان و مذاهب، قم، ایران
محمدحسن نادم - دانشیار گروه شیعه شناسی، دانشگاه ادیان و مذاهب، قم، ایران

Abstract:

هرچند تاریخ حضور تشیع در مصر تقریبا با تاریخ ورود اسلام به این کشور هم زمان است اما شیعیان در تاریخ معاصر این کشور همواره با مشکلات متعددی روبه رو بوده و تحت فشار حکومت ها قرار داشته اند. امروزه جریان تشیع در مصر، با دشواری ها و موانع متعدد داخلی و خارجی مواجه است، از جمله: شکل گیری اندیشه های افراطی ضدشیعی در مصر، شیعه هراسی، قرارگیری در موقعیت فرودستی کمیتی، معضلات امنیتی، فقدان رسمیت مذهبی، نبود مرجعیت دینی و فکری، اتهام ارتباط با ایران و تامین منافع آن، نبود نهادهای علمی فرهنگی شیعی مانند مسجد، حسینیه، حوزه علمیه، چاپ خانه، موسسه، حزب سیاسی و ...، هجمه های تبلیغاتی، فشار اقتصادی،تنگناهای قانونی و ... . جریان های افراطی سلفی و نیز دولت ها در شمال آفریقا و مصر معمولا در تضاد با شیعیان اند و ضمن سلب آزادی بیان آنها، به تبلیغات مستمر، اغراق آمیز و نادرست درباره تشیع مشغول اند. افزون بر آن، نگاه امنیتی حکومت و مراکز امنیتی مصر به شیعیان و فعالیت های آنان سبب شده است حکومت به بهانه های مختلف از این موضوع بهره برداری سیاسی کند و هر از چند گاهی با تشدید فشار بر شیعیان مصر از فشار افکار عمومی بر خود بکاهد. برخی مطبوعات مصر نیز برای تخریب چهره جامعه اسلامی شیعه، حقایق را به گونه ای دیگر جلوه می دهند و بعضا به سخنان شخصیت های سلفی استناد می کنند، در حالی که این گروه دشمن شیعیان اند و ضمن عرضه اطلاعات نادرست از تشیع، ادبیات موهنی دارند. در این نوشتار می کوشیم بعد از اشاره ای مختصر به شیعه هراسی در مصر و رابطه آن با انقلاب اسلامی، برخی از دشواری های فرهنگی شیعیان معاصر مصر را بررسی کنیم.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_SHIA-7-20_002. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1261949/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حکیم الهی، عبدالمجید و نواب، سید ابوالحسن و نادم، محمدحسن،1400،جستاری در دشواری های فرهنگی پیش روی شیعیان معاصر مصر،https://civilica.com/doc/1261949

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • «اخبار سیاسی: الازهر» (۱۳۹۱). در: اخبار شیعیان، ش۸۴-۸۵، ص۱۲-۱۳. بی آزار ...
  • بنی جمالی، شیما (۲۰/۱/۱۳۸۸). «نگاهی به تاثیرات انقلاب اسلامی در ...
  • مرکز اطلاع رسانی مجمع جهانی اهل بیت b (تهیه و ...
  • الصباغ، سالم (۱۳۹۱). «الازهر همسو با سلفی ها»، در: اخبار ...
  • مرغی، جاسم عثمان (۱۴۲۳/۲۰۰۳). الشیعه فی مصر، بیروت: موسسه البلاغ ...
  • وردانی، صالح (۱۳۸۲). شیعه در مصر: از آغاز تا عصر ...
  • روزنامه الخلیج، ۲۲ اکتبر ۱۹۹۶ ...
  • http://burathanews.com/news_article_۱۷۶۷۲۲.htmlhttp://farhangiannews.ir/telex ۷۳۹۸.htmlhttp://www.ahram.org.eg/NewsPrint/۲۰۲۷۱۸.aspxhttp://www.youm۷.com/News.asp?NewsID=۱۰۳۵۹۸۱http://noorportal.nethttp://www.ahram.org.eg/NewsPrint/۲۰۲۷۱۸.aspx ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 923
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support