ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی شبهات ها و تفاوت های داوری اختیاری با داوری اجباری قانون پیش فروش ساختمان

Year: 1400
COI: LAWBCNF04_036
Language: PersianView: 51
This Paper With 18 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 18 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فرزاد محمدیان - کارشناسی ارشد حقوق شرکتهای تجاری دانشگاه علوم قضایی تهران

Abstract:

در پژوهش حاضر نگارنده با توجه به قواعد عام داوری در پی رسیدگی به تفاوت ها و شباهت های داوری اختیاری یا داوری قانون آیین دادرسی مدنی با داوری اجباری قانون پیش فروش ساختمان است. مهمترین تفاوت های داوری قانون پیش فروش ساختمان با داوری اختیاری عبارتند از: -۱داوری در قانون پیش فروش، اجباری می باشد اما داوری وفق ماده ۱ قانون داوری تجاری بین المللی مصوب ۱۳۷۶ و مطابق ماده ۴۵۵ قانون آیین دادرسی مدنی، داوری امری اختیاری و تابع اراده طرفین است.-۲ انتخاب داور سوم در صورت عدم توافق، در قانون پیش فروش ساختمان، با معرفی رئیس دادگستری شهرستان مربوطه انجام می پذیرد. اما در داوری اختیاری این امر ممکن است به شخص ثالثی واگذار گردد؛ یا توسط دادگاهی که به اصل پرونده رسیدگی می کند انتخاب می گردد.-۳ارجاع امر به داوری در قانون پیش فروش ساختمان با توجه به نص صریح ماده ۱ امری و اجباری می باشد؛ ولی، در داوری اختیاری ارجاع به داوری چه در مرحله حدوث اختلاف و چه در مرحله پیش از آن، اختیاری می باشد.-۴تعداد داوران-۵در قانون پیش فروش ساختمان، دادگاه محل وقوع ملک صالح به رسیدگی دعوا است؛ اما در مورد داوری اختیاری، دادگاهی است که با توجه به صلاحیت نسبی، تعیین می گردد.-۶شرط داوری در قرارداد داوری اختیاری متبع از قرارداد اصلی است و به اعتبار قرارداد اصلی می باشدو ممکن است این شرط با بطلان قرارداد اصلی باطل گردد اما در مورد شرط داوری در قانون پیش فروش ساختمان بدین صورت نیز و شرط مزبور از استقلال برخوردار است. شباهت ها نیز عبارتند از: -۱رسیدگی در قانون پیش فروش ساختمان و داوری اختیاری، به صورت غیر قضایی می باشد.-۲انتخاب داوران در هر دو مورد، علی الاصول با طرفین است.-۳جدا از منشاء الزامی بودن داوری پیش فروش ساختمان، این نوع از داوری نیز همانند داوری اختیاری ناشی از قرارداد است.-۴ تعیین داور اختصاصی در هر دو در صورت عدم انتخاب با دادگاهی است صلاحیت رسیدگی به اصل دعوا را دارد. -۵در هر دو مورد، وقتی با نادیده گرفتن قرارداد داوری، به دادگاه مراجعه می شود؛ دادگاه به صدور قرار عدم استماع دعوی مبادرت می ورزد.

Keywords:

پیش فروش ساختمان , شباهت ها و تفاوت ها , قانون داوری

Paper COI Code

This Paper COI Code is LAWBCNF04_036. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1262714/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
محمدیان، فرزاد،1400،بررسی شبهات ها و تفاوت های داوری اختیاری با داوری اجباری قانون پیش فروش ساختمان،Fourth International Conference on Social Studies, Law and Popular Culture،Tehran،https://civilica.com/doc/1262714

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 461
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support