ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

دسته بندی انواع تلمیح در دیوان حافظ با توجه به مصادر آن

Year: 1400
COI: MAEICN05_020
Language: PersianView: 85
This Paper With 7 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 7 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سیدحامد نقدی بیکی - دانشجوی دکتری زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بوعلی سینا همدان

Abstract:

حافظ شیرازی از بزرگ ترین شاعران تاریخ ادبیات فارسی است. هنر او در به کارگیری صنایع بدیعی بر کسی پوشیده نیست. یکی از این صنایع بدیعی، صنعت تلمیح است. در این تحقیق پس از معرفی مختصر شعر حافظ و هنر او در شاعری به بررسی تعریف برخی اساتید بلاغت سنتی از صنعت تلمیح می پردازیم و به یک تعریف جامع از این صنعت رسیده و ویژگی های آن را مشخص می کنیم. برای تلمیح، چهار سطح در نظر می گیریم و تلمیح در شعر حافظ را از لحاظ هر کدام از این چهار سطح بررسی می کنیم. در پایان پی می بریم که حافظ در تمامی این چهار سطح از تلمیح باز هم استادانه عملکرده و با هنرمندی تمام از عناصر هر کدام از سطوح تلمیح استفاده کرده و در هر چهار سطح از تلمیح، ابیاتی در کمال بلاغت سروده است

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is MAEICN05_020. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1263961/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نقدی بیکی، سیدحامد،1400،دسته بندی انواع تلمیح در دیوان حافظ با توجه به مصادر آن،Fifth International Conference on Interdisciplinary Studies in Iran،Tehran،https://civilica.com/doc/1263961

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 10,027
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support