ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

لغو تملک اراضی موات و بایر در حقوق ایران و فقه امامیه

Year: 1400
COI: ICJLP02_095
Language: PersianView: 75
This Paper With 17 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 17 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مصطفی روستا - دانشجوی کارشناس ارشد، رشته حقوق، گرایش خصوصی، دانشگاه آزاد اسلامی، صفاشهر، ایران
فاطمه زارعی - دکتری رشته فقه و مبانی حقوق ، استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد صفاشهر ، ایران

Abstract:

لغو مالکیت اراضی از اشخاص و زمین داران بزرگ از طرف دولت ممکن است به دلایل اجتماعی و اقتصادی روی دهد، که این امر به خاطر کاستن از قدرت و نفوذ آنان و گسترش دولت مرکزی و نیز هموار ساختن عدالت اجتماعی در جامعه می باشد تا بدین طریق وسائل اجرای وطایف خود در تامین خدمات عمومی را فراهم آورد. در گذشته مالکیت خصوصی بر زمین محترم و مقدس بشمار می آمد و اصل تسلط (ماده ۳۰ قانون مدنی) به ندرت مخدوش و محدود می شد؛ ولی امروزه به جهت حفظ مصالح جامعه و حمایت از طبقات ضعیف، مالکیت خصوصی بویژه مالکیت بر زمین به انحاء مختلف محدود شده و حتی لغو مالکیت بلحاظ حفظ منافع عمومی، در کشورهای جهان از جمله ایران به چشم می خورد در قوانین مدون نیز انعکاس یافته است. رشد روزافزون جمعیت و نرخ بالای آن و احتیاج انسان به داشتن محیطی سالم و غذای کافی در کشئر پهناوری چون ایران که در شرایط سخت اکولوژیک واقع شده و در زمره مناطق خشک و نیمه خشک جهان محسوب می گردد، این ضرورت را به صورت جدی ایجاب می کند که به منابع طبیعی آن که در وضعیت بسیار شکننده ای قرار دارند از تمام جهات توجه ویژه مبذول و عاقلانه و فراگیر برخورد شود. بعد از پیروزی انقلاب نیز قوانین عدیده ای در این زمینه وضع شده که بعضا پراکنده و ناهماهنگ و احیانا ضد و نقیض می باشند. لذا می توان گفت که یکی از دشواری های بعد از پیروزی انقلاب، انطباق قوانین مدون با موازین شرع می باشد. قانونگذار اسلامی با توجه به نیازهای جامعه امروز سعی در وضع قوانینی داشته است که در عین پاسخگویی به نیازهای مردم، منطبق با احکام اسلام نیز باشد و چون انطباق با احکام اولیه در پاره ای از موارد امکان پذیر نبوده، ناچار مقرراتی با استناد به عناوین ثانویه مانند قاعده لاضرر و لاحرج (نفی عسر و حرج) آورده است. که در این راستا، بررسی و شناسایی حقوق راجع به این ثروت عظیم ملی از جایگاه بس والا و تاثیر به سزایی برخوردار است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICJLP02_095. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1264814/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
روستا، مصطفی و زارعی، فاطمه،1400،لغو تملک اراضی موات و بایر در حقوق ایران و فقه امامیه،2nd International Conference on jurisprudence, Law, Psychology and Education Science in Iran and Islamic World،Tehran،https://civilica.com/doc/1264814

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 325
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support