ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ماهیت بذل در فقه و حقوق ایران

Year: 1400
COI: ICJLP02_097
Language: PersianView: 89
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سید محمدمهدی راسخ - کارشناسی ارشد حقوق خصوصی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابره کوه، ایران
مجاهد امیری - عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد آباده، فارس، ایران

Abstract:

موضوع بذل که در فقه شیعه با عنوان عام عطیه نامیده می شود به صورت یک کتاب مستقل مورد بررسی قرار گرفته است، به بیان روشن تر عطیه عبارت است واگذار کردن بدون توقع که گاهی در قالب هبه، بخشش خود را نشان می دهد و گاهی در قالب صدقه و غیره. در این تحقیق سعی شده است ابتدا موضوع بذل یا همان عطیه را مورد بررسی قرار داده و سپس به موضوع بذل در مهریه که هم جزء مسائل مبتلاء به روز در جامعه می باشد و هم در حقوق به آن بیشتر پرداخته شده مورد بررسی قرار می دهیم به ویژه این که در محاکم خانواده مورد ابتلاء بوده و بعضا در رسیدگی نسبت به آن غفلت شده است و از سوی دیگر هر یک از حقوقدان ها ماهیت بذل شده را بسته به مورد هبه، جعاله ماده ۱۰ق.م قرارداد صلح، ضمن عقد و ... تقسیم کرده اند که به نظر می رسد که ر هر مورد می توان ماهیت مال بذل شده را به یکی از عناوین اشاره شده نزدیک ساخت. حال با توجه به موارد بالا بررسی همه جانبه آن در فقه و حقوق ایران ضروری به نظر می رسد.

Keywords:

عطیه , بذل مهریه , طلاق خلع و مبارات , فسخ نکاح , رجوع

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICJLP02_097. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1264816/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
راسخ، سید محمدمهدی و امیری، مجاهد،1400،ماهیت بذل در فقه و حقوق ایران،2nd International Conference on jurisprudence, Law, Psychology and Education Science in Iran and Islamic World،Tehran،https://civilica.com/doc/1264816

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support