ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی و مطالعه رضایتمندی شهروندان از کیفیت مبلمان شهری ( مورد مطالعه نواحی سه و هفت منطقه یک تهران)

Year: 1393
COI: JR_ESRJ-5-3_003
Language: PersianView: 28
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زهره یوسف زاده - دانشگاه آزاد، واحد علوم و تحقیقات تهران - گروه جغرافیا
جابر پارسایی - دانشگاه آزاد اسلامی واحد نور- گروه جغرافیا
راحله افشار - کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری

Abstract:

"کیفیت" بعنوان یکی از مفاهیم محوری دانش و حرفه طراحی مبلمان شهری از جنبه نظری و عملی از اهمیت بسیار فراوانی برخوردار می باشد. گذشته از اهمیت نظری، به واسطه کمبود کیفیت که در حال حاضر بیشتر محیط­های شهری کشور ما با آن روبرو است. از نظر عملی موضوع کیفیت به یکی از پرسش­های اساسی تبدیل شده است. بطوریکه بسیاری از شهروندان نگرانی خود را از کمبود کیفیت در عناصر مبلمان شهری ابراز نموده اند. استاندارد سازی یا کیفیت مبلمان شهری در مطلوبیت فضا، پایداری بیشتر مبلمان شهری، افزایش کارآیی این عناصر، ارتقای سطح رضایتمندی و ایجاد محیط آرام و جذاب برای شهروندان، نقش مهمی خواهد داشت. محدوده مطالعاتی این پژوهش شامل، خیابان های اصلی منتهی به میدان تجریش واقع در نواحی ۳ و ۷ از منطقه یک شهر تهران می باشد. روش تحقیق یکار گرفته شده، تلفیقی از مطالعات اسنادی و روش پیمایشی ( میدانی ) و توزیع پرسشنامه در میان کاربران مبلمان ها است. که پس از جمع آوری اطلاعات بدست آمده از پرسشنامه (۳۸۰ مورد) و طبقه بندی آن اقدام به تحلیل آماری (توصیفی و استنباطی) در محیط نرم افزار (spss) نموده و به بررسی میزان کیفیت موجود عناصر مبلمان شهری محدوده مطالعاتی در منطقه یک پرداخته شده است. بر اساس مطالعات انجام شده، در برنامه ریزی این عناصر شهری در سطح منطقه نقاط قوت چندانی به چشم نمی خورد بطور مثال فقدان یا عدم وجود کیفیت در آبخوری، سرویس بهداشتی، نیمکت، سرپناه ایستگاه اتوبوس و غیره از جمله موارد ذکر شده توسط شهروندان منطقه می باشند. از بخش های دیگر این پژوهش بررسی میزان تاثیرگذاری فرهنگ، عرف جامعه و مذهب بر شهروندان منطقه ( بویژه بانوان) جهت عدم استفاده آنان از نیمی از مبلمان های شهری در فضاها ی رو باز شهری است. نتایج به دست آمده از مطالعات میدانی در قالب توزیع پرسشنامه نشان می دهد، رضایتمندی شهروندان منطقه از کیفیت مجموعه عناصر مبلمان شهری در محدوده مورد نظر در سطح پایینی قرار داشته و شهروندان از کیفیت مبلمان موجود ناراضی می باشند. و نیز همچنین جامعه آماری اذعان داشتند فرهنگ، عرف جامعه و مذهب در حد زیادی از عوامل مهم و موثر در استفاده یا عدم استفاده شهروندان ( بویژه بانوان) از انواع عناصر مبلمان شهری تفریحی در فضاهای باز شهری و مکان های عمومی می باشند. لذا به هنگام طراحی مبلمان شهری باید عوامل مذکور مورد توجه قرار گیرند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_ESRJ-5-3_003. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1266750/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
یوسف زاده، زهره و پارسایی، جابر و افشار، راحله،1393،بررسی و مطالعه رضایتمندی شهروندان از کیفیت مبلمان شهری ( مورد مطالعه نواحی سه و هفت منطقه یک تهران)،https://civilica.com/doc/1266750

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • امینی، ا. ح. و سمیاری، ا.، ۱۳۸۵. طراحی و مناسب ...
 • تند نویس، ف.، ۱۳۷۸. مقاله نحوه گذران اوقات فراغت دانشجویان ...
 • تورکلیدسن، ج.، ۱۳۸۲. اوقات فراغت و نیازهای مردم، انتشارات نور ...
 • تیموریان، ک. و زیویار، پ.، ۱۳۹۲. مقاله بررسی رضایتمندی از ...
 • جلالی فراهانی، م.، ۱۳۹۱. مدیریت اوقات فراغت و ورزش های ...
 • رضازاده، ر. و یزدان پناه، م.، ۱۳۸۲. الگوهای فعالیتی ...
 • زنگی آبادی، ع. و تبریزی، ن.، ۱۳۸۳. طراحی و برنامه ...
 • فلاحت، م. ص. و کلامی، م.، ۱۳۸۷. مقاله تاثیر فضاهای ...
 • محمدی، ج.، محمدی ده چشمه، م. و ابافت یگانه، م.، ...
 • یار احمدی، ام.، ۱۳۷۸. به سوی شهر سازی انسانگرا، انتشارات ...
 • Bammel, G. and Bammel, L.L.B., ۱۹۹۶. Leisure and Human Behavior, ...
 • Fukahori, K. and Kubota, Y., ۲۰۰۳. The role of Design ...
 • Neufeild, V. and Guralnik, D.B., ۱۹۸۸. Websters new world dictionary, ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: Azad University
  Paper count: 34,062
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support