ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

الهامات تربیتی مولانا

Year: 1400
COI: LLCSCONF08_043
Language: PersianView: 27
This Paper With 19 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 19 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

پوشپا وی کی - استاد رشته ادبیات انگلیسی دانشگاه آزاد اهواز
نادر کریمی راد - مدرس دانشکده فنی و حرفه ای چمران اهواز
سیروس عبدی - کارشناس ارشد زبان ادبیات فارسی دانشگاه پیام نور لواسان

Abstract:

بی گمان یکی از محورهای اساسی در هر جامعه توجه به شاخص معرفت، تربیت و بصیرت است. و آثار وگفته های بی بدیل مولانا در رسیدن به این شاخص می تواند کمک شایانی کند. مولانا بعنوان یکی از سرآمدان شعرا و معلمان اخلاق در آثار خود الهامات تربیتی فراوانی را به رشته تحریر در آورده که هنوز هم بعد از گذشتن قرنها بوی تازگی، امروزی و کاربردی بودن آنها به مشام می رسد و چونان چراغی روشن فراسوی پیوستگان در وادی تعلیم و تربیت می باشد. تعلیم و تربیتی که بلاشک بارزترین مولفه یک جامعه در راه رسیدن به کمال می باشد. به همین روی در این مقاله سعی بیشتر بر آن بوده که مطالب براساس مثنوی معنوی که بدرستی قرآن ثانی لقب گرفته است و تمثال بی بدیلی از الهامات تربیتی مولاناست تحلیل و تدوین شود. اما بر حسب لزوم از سایرآثار شهر این استاد اخلاق و شاعر قرن هفتم کم و بیش استفاده شده تا جان مایه الهامات تربیتی او بیشتر در منصه ی ظهور قرار گیرد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is LLCSCONF08_043. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1270244/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
وی کی، پوشپا و کریمی راد، نادر و عبدی، سیروس،1400،الهامات تربیتی مولانا،8th International Conference on Language, Literature, Culture and History،https://civilica.com/doc/1270244

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 11,390
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support