ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بازیابی نقش زن در متن و تصاویر نسخه چاپ سنگی نوش آفرین گوهرتاج ۱۲۶۴ه.ق

Year: 1400
COI: LLCSCONF08_166
Language: PersianView: 74
This Paper With 19 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 19 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

ماه منیر شیرازی - دکترای پژوهش هنر، دانشگاه الزهرا ، مدرس دانشگاه سوره
مریم حسینی - دکترای ادبیات فارسی، استاد تمام و عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا

Abstract:

محور این پژوهش بر بازیابی نقش زن ایرانی در متون ادبیات عامیانه دوره قاجار است و در این راستا به مطالعه نقش زن در داستان نوش آفرین گوهرتاج می پردازد. در همین راستا جایگاه زن و نقش وی را در جامعه قاجار با رویکرد تحلیل گفتمان مسلط این دوره مورد بحث قرار میدهد و ضمن تبیین مواردی چون انتقال مفهوم و تناسب فرم و محتوا به واسطه استفاده از عناصر بصری و معرفی و تحلیل ابعاد گوناگون ساختاری و محتوایی داستان نوش آفرین گوهرتاج با روش تحقیق توصیفی- تحلیلی و با رویکرد تاریخی این پژوهش را به پیش میبرد. مورد مطالعاتی شامل تصاویر و متن نسخه چاپ سنگی نوش آفرین گوهرتاج مورخ ۱۲۶۴ ه.ق است . نتایج نشان میدهد که این داستان ، از جمله معدود داستانهای دوره قاجار است که ساختارشکنی مهمی در زمینه نقش زن را در بردارد و نمایش جنبه فعالی از زن را دار است. این متن ساختار شخصیتی زنی که در ادبیات عامیانه دوره قاجار، عموما نقش معشوق منفعلی را داشت که شاهزاده در انتها به وصال او میرسید را دگرگون کرده و سه زن با سه نقش مهم و کلیدی، در پیشروی حوادث داستان نقش دارند. اما در نهایت، نگاه مردسالارانه جامعه قاجار، این امر را باز نمی تابد و سلیقه مردانه و رویکرد مردسالار در داستان کاملا به چشم می خورد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is LLCSCONF08_166. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1270367/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
شیرازی، ماه منیر و حسینی، مریم،1400،بازیابی نقش زن در متن و تصاویر نسخه چاپ سنگی نوش آفرین گوهرتاج ۱۲۶۴ه.ق،8th International Conference on Language, Literature, Culture and History،https://civilica.com/doc/1270367

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 6,807
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support