Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی فقه الحدیثی حدیث «الشیخ فی اهله کالنبی فی امته»

مجله مطالعات فهم حدیث، دوره: 2، شماره: 2
Year: 1395
COI: JR_MFHJ-2-2_004
Language: PersianView: 104
This Paper With 23 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 23 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

جواد نصیری وطن - دانشجوی دکتری قرآن و حدیث دانشگاه فردوسی مشهد
سیف الله احدی - دکتری فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد
مهدی جلالی - دانشیار دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد

Abstract:

محدثان با توجه به حدیث «من بلغ» برخی از احادیث اخلاقی را بدون سند نقل کرده اند و در جدا سازی حدیث اصلی و جعلی ما را با مشکل مواجه ساخته­اند. نمونه ای از این احادیث، حدیث «الشیخ فی اهله کالنبی فی امته» است که اگر بر سر زبان­ها اشتهار یابد ممکن است به صورت عقیده در آید که ریش سفیدان از جوانان برترند و بر آن­ها ولایت دارند. در نگاهی به این حدیث  آن چه که به ذهن خطور می کند این است که سند حدیث چگونه است؟ و منظور از شیخ چیست؟ و آیا شباهت آن با نبی صحیح است؟ و آیا با آیات و روایات دیگر مطابقت دارد؟ در تحقیق حاضر با روش توصیفی- تحلیلی و کتابخانه ای به سوالات فوق جواب داده می شود. یافته های این تحقیق حاکی از آن است که در منابع معتبر حدیثی (شیعه و اهل سنت) نیامده و سند صحیحی ندارد و در منابع اهل سنت متن آن به گونه­های مختلفی، مانند: «الشیخ فی اهله- الشیخ فی بیته- الشیخ فی جماعته- العالم فی اهله» نقل شده است که در جمع بین آنها می توان گفت حدیث «العالم فی قومه» مبین حدیث «الشیخ فی اهله» است و  سه حدیث دیگر در صدد گستره فعالیت شیخ می باشند، این فعالیت ابتدا از خانه سپس اهل و بستگان و در مرحله بعد جماعت شروع می شود. واژه شیخ نیز بر بزرگسال، مرد خانواده، عالم، عالم دین، صاحب رای و صاحب آبرو و واژه اهل بر همسر فرد، خانواده، پیروان و تابعان شخص اطلاق می شود، شارحان حدیث از آن معنای بزرگسال عالم را فهمیده اند و با وظایفی که قرآن برای انبیاء می شمارد جز بر پیر عالم نمی­تواند صادق باشد. اگر حدیث مورد بحث دلالت بر تبعیت داشته باشد تبعیت بدون تخصص از نظر قرآن و سنت مردود می باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_MFHJ-2-2_004. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1271480/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نصیری وطن، جواد و احدی، سیف الله و جلالی، مهدی،1395،بررسی فقه الحدیثی حدیث «الشیخ فی اهله کالنبی فی امته»،https://civilica.com/doc/1271480

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 33,023
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support