ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی ساختار و کارکرد شهر در فرهنگ اسلامی

Year: 1400
COI: ICACU01_1026
Language: PersianView: 8
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مژگان شیخی نسب - دانشجوی دکتری برنامه ریزی شهری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد ، ایران
مهری اذانی - استادیار گروه جغرافیا وبرنامه ریزی شهری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد ، ایران
محمد پایه گذار - کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری ، دانشگاه پیام نور واحد اهواز ، ایران

Abstract:

ساختار و کالبد شهر اسلامی مشتمل بر مبانی نظری و تئوری های مربوط به اصول و ارزش هایی است که باید در طراحی و برنامه ریزی و ایجاد محیط زندگی برای مسلمانان رعایت شود و بر روابط انسان با محیط (طبیعی و انسان ساخت) ، همچنین با سایر همنوعان خویش حاکم باشند. این اصول و ارزش ها برگرفته از قرآن، سنت و پیامبر و در بردارنده ی عوامل مهم فرهنگی می باشند. هدف از این پژوهش بررسی ساختار و کارکرد شهر در فرهنگ اسلامی باشد. در شناخت ساختار و کارکرد شهرهای اسلامی می توان به شکل به هم بافته استقرار شهر و نحوه ی تاثیرپذیری کالبد شهر از عوامل مختلف چون نظام فضایی استقرار محورها ، جایگاه ساختمان ها و فضاهایی که به صورت گسترده و متمرکز با هم در پیوند قرار دارند اشاره کرد. روش پژوهش این مقاله بر اساس هدف از نوع بنیادی و بر اساس ماهیت از روش توصیفی- تحلیلی استفاده گردیده است.و از مطالعه متون و منابع معتبر برای تجزیه و تحلیل موضوع استفاده شده است. نتایج پژوهش بیانگر آن است که در روند شکل گیری ساختار و کارکردهای اسلامی ، در بافت شهر اصل پیوستگی فضایی شهر مورد تاکید قرار گرفته است و عوامل عمده ایی چون عوامل طبیعی و اقلیمی ، اجتماعی ، اقتصادی در ساختار و کارکرد شهرهای اسلامی همواره تاثیرگذار بوده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICACU01_1026. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1273559/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
شیخی نسب، مژگان و اذانی، مهری و پایه گذار، محمد،1400،بررسی ساختار و کارکرد شهر در فرهنگ اسلامی،National Conference on Architecture, Civil Engineering, Urban Development and Horizons of Islamic Art in the Second Step Statement of the Revolution،Tabriz،https://civilica.com/doc/1273559

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 9,699
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support