Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Research
Title

گزارش نهایی برآورد رواناب و رسوب حوزه آبخیز سد ایلام با استفاده از مدل SWAT

گزارش نهایی برآورد رواناب و رسوب حوزه آبخیز سد ایلام با استفاده از مدل SWAT
نوع محتوی : طرح پژوهشیYear: 1395
کد COI Research: R-1274247تاریخ درج در سایت: 4 مهر 1400
زبان اصلی Research: Persian دسته بندی علمی Research: مهندسی آب و هیدرولوژی
View: 95Pages: 116

Buy and Download

برای دریافت فایل این Research ابتدا در پایگاه سیویلیکا عضو شوید. جهت عضویت اینجا را کلیک نمایید

Authors

حاجی کریمی - عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه ایلام

Abstract:

در این مطالعه مدل SWAT برای شبیه سازی رواناب و رسوب در حوضه سد ایلام بکار گرفته شده است. برای این منظور آمار و اطلاعات  مورد نیاز از منطقه مورد مطالعه گردآوری و مدل کالیبره و سپس اعتبار سنجی گردیده است. در ارزیابی دقت شبیه سازی مدل، از آنجا که P-factor بزرگتر از ۵۰ درصد و r_factor کمتر از ۱.۹ بدست آمد، نتایج حاصله رضایتبخش شناخته شدند. جهت انجام آنالیز حساسیت مدل از نرم افزار SUFI_۲ استفاده شد. بعد از انجام عملیات آنالیز حساسیت پارامترهای حساس به میزان رواناب منطقه شامل: ثابت جریان پایه (ALPHA_BF)، ثابت ضریب مانینگ برای جریان در کانال اصلی (CH_N۲)، فاکتور جبران جذب گیاهی (EPCO)، ضریب آبی که از سفره های کم عمق به پروفیل خاک برمی گردد (GW_REAVAP)، متوسط آب قابل استفاده (SOL_AWC)، ضریب نفوذ آبخوان (RCHRG_DP)، شماره منحنی (r_CN۲)، متوسط آب قابل استفاده (SOL_AWC)، هدایت هیدرولیکی اشباع خاک (SOL_K) شناسایی شدند. پس از انجام عملیات آنالیز حساسیت و انجام واسنجی، جهت ارزیابی مدل از ضرائب (r_FACTOR, NS, R(۲ استفاده گردید. ضرائب (R(۲ و NS قبل از واسنجی برابر با ۰.۳ و ۰.۲ بودکه با توجه به منابع موجود نشانگر شبیه سازی ضعیف مدل در منطقه می باشد. پس از انجام واسنجی این ضرائب افزایش و مقادیر آن ها به بیش از ۰.۵ رسید که این نتایج رضایتبخش می باشند و مدل قادر است رواناب را برای هردو ایستگاه هیدرومتری گل گل و ویژدرون به خوبی شبیه سازی نماید. یکی از دلایل ضعف مدل SWAT در این منطقه بدلیل فرضیات مدل در هنگام ذوب برف می باشد. که سبب می گردد در ماه هایی که بارش برف در حوضه اتفاق می افتد مدل مقدار جریان را بیشتر از مقدار مشاهده ای شبیه سازی می نماید. مدل در ماه های نوامبر و دسامبر (آبان و آذر) جریان را ضعیف شبیه سازی نموده که این امر بدلیل درنظر نگرفتن شدت بارش در مدل SWAT می باشد و در این ماه در حوضه مورد مطالعه باران هایی با شدت بالا رخ می دهد که سبب بروز سیلاب می گردد. آمار متوسط دبی ماهانه نشان داد که مقدار دبی جریان در ماه های مارس (اسفند) و آوریل (فروردین) در حوضه آبخیز بسیار بالا می باشد در حالی که مقدار بارندگی در این ماه ها نسبت به سایر ماه ها بیشتر نمی باشد و بیشترین بارش مربوط به ماه ژانویه می باشد. زیرا اکثرا بارش برف در این حوضه آبخیز در ماه ژانویه صورت می پذیرد در صورتیکه ذوب برف که سبب بالا رفتن دبی جریان می گردد به دلیل افزایش دما در ماه مارس اتفاق می افتد که موجب می گردد در این ماه دبی جریان نسبت به سایر ماه ها بیشتر باشد. نکته قابل توجه دیگر این است که حداکثر دبی مربوط به ماه های نوامبر (آبان) و دسامبر (آذر) می باشد که مقدار آن نسبت به سایر ماه ها خیلی بالاتر می باشد زیرا در این ماه ها در حوضه آبخیز سد ایلام بارش های با شدت بالا رخ می دهد که این بارش های سیل آسا فرصت نفوذ در حوضه را نیافته و اکثرا به رواناب تبدیل می گردند و سبب افزایش قابل توجهی در مقدار دبی در این ماه ها می گردند.

Research COI Code

This Research COI Code is . Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1274247/

تهیه کنندگان Research

کارفرمای پروژه:
مجری پروژه:
در بخش لیست سازمانها می توانید لیست سازمانهای کارفرما و مجری پروژه های علمی و گزارشهای تحقیقاتی ارتباط با صنعت دانشگاهها را مشاهده نمایید.

طرحهای پژوهشی و مطالعاتی کشور

Research Info Management

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support