Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مطالعه و بررسی ویژگی کانونهای فعال گرد و غبار بر جنوب غرب ایران و ارائه راهکارهایی برای مدیریت و پایش آنها

پنجمین کنگره بین المللی توسعه کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست و گردشگری ایران
Year: 1400
COI: ICSDA05_101
Language: PersianView: 72
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زهرا رنجبرباروق - دانش آموخته دکتری ژئومورفولوژی دانشگاه خوارزمی

Abstract:

طوفانهای گرد و غبار یکی از مهمترین چالشهای اخیر در منطقه ی غرب آسیا محسوب میشود. این پدیده به علت خشکسالی شدت بیشتری در کشورهای منطقه از جمله ایران یافته و آثار منفی فراوانی در زندگی مردم گذاشته است. از آنجاکه این منطقه در کمربند خشک و گرد و غباری جهان قرار گرفته، ضروری است تا ابعاد گوناگون ریزگردها به خوبی واکاوی شود. شناخت ماهیت، منشا و اثرات ریزگردها در تعیین روشهای کنترل آن نقش به سزایی دارد. در این پژوهش ویژگیهای کانون فعال گرد و غبار بر جنوب غرب ایران مورد مطالعه قرار گرفت. براساس نتایج این پژوهش، کانون خوزستان - ایلام از نظر حوزه تاثیرگذاری بیش از آن که تاثیر منطقه ای داشته باشد اثر محلی دارد. علت اصلی تشدید طوفانهای گرد و غبار در این منطقه، عمده خاکهای این خوشه است که از نوع دانه ریز رسی_گچی میباشد. خاک سطحی و رسوبات کواترنر تحت اثر نهشته های هوازده و منتقل شده حاصل از سازند آغاجاری دارای بافت ریز دانه میباشد که از استحکام و ساختار مناسب جهت مقاومت در برابر عوامل فرسایش برخوردار نمیباشد. همچنین افزایش دما، کاهش رطوبت و از بین رفتن پوشش گیاهی در کنار عواملی نظیر خشک شدن تالابها و پهنه های مرطوب منطقه منجر به تشدید این امر شده است. به منظور مدیریت و پایش این مناطق میتوان از طریق آموزش بهره برداران اراضی بخش کشاورزی و منابع طبیعی، اصلاح الگوی کشت و کشاورزی حفاظت شده و پایدار، ارتقاء بهره وری منابع آب و همچنین دستیابی به تعادل دام و مرتع و نیز ارائه معیشت های جایگزین مناسب از شدت میزان گرد و غبار در این کانونها کاست.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICSDA05_101. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1275697/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رنجبرباروق، زهرا،1400،مطالعه و بررسی ویژگی کانونهای فعال گرد و غبار بر جنوب غرب ایران و ارائه راهکارهایی برای مدیریت و پایش آنها،5th International Congress of Developing Agriculture, Natural Resources, Environment and Tourism of Iran،Tabriz،https://civilica.com/doc/1275697

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 14,150
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support