Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

نقش بوم شناختی ارتفاع از سطح دریا بر ویژگی های کمی توده های بلوط سیاه (Quercus macranthera Fisch. & C.A.Mey. ex Hohen.) در جنگل ارسباران

Year: 1400
COI: JR_IFEJ-9-17_011
Language: PersianView: 66
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

میلاد صفری - Faculty of Agriculture, University of Mohaghegh Ardabili, Ardabil, I.R. Iran
کیومرث سفیدی - Faculty of Agriculture and Natural Recourses, University of Mohaghegh Ardabili, Ardabil, I.R. Iran
احمد علیجانپور - Faculty of Natural Recourses, University of Urmia, Urmia, I.R. Iran
محمدرضی الهیان - Azarbayjan Province Department of Natural Resources, Tabriz, I.R. Iran

Abstract:

ن    ناحیه رویشی ارسباران در شمال غرب کشور منبع ارزشمند تنوع زیستی و یکی از ذخیره گاه های زیست کره است که به دلیل تنوع ارتفاعی، تحت تاثیر اقلیم های مختلف بوده و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از آنجا که عامل ارتفاع از سطح دریا به عنوان یکی از ویژگی های محیطی موثر بر زیستگاه گونه های گیاهی مطرح است این مطالعه با هدف بررسی نقش بوم­شناختی ارتفاع از سطح دریا بر خصوصیات کمی درختان بلوط سیاه (Q. macranthera Fisch. & C.A.Mey. ex Hohen.) و تعیین بهترین دامنه ارتفاعی برای رویش طبیعی این گونه در جنگل های ارسباران انجام شد. سه توده با گونه غالب بلوط سیاه در سه طبقه ارتفاعی پایین (۱۴۰۰-۱۲۰۰ متر)، میانی (۱۶۰۰-۱۴۰۰ متر) و بالا (۱۸۰۰-۱۶۰۰ متر بالاتر از سطح دریا) انتخاب شدند. در هر طبقه ارتفاعی، سه قطعه نمونه به مساحت یک هکتار پیاده و مشخصات کمی تمام درختان شامل قطر برابر سینه، ارتفاع، قطر بزرگ و کوچک تاج اندازه گیری شدند. نرمال بودن داده ها با آزمون کولموگروف-اسمیرنوف تایید و مقایسه میانگین های مشخصه های مورد نظر با استفاده از آنالیز واریانس یک طرفه در سطح احتمال ۰/۰۵ و با استفاده از آزمون دانکن انجام شد. نتایج نشان داد که از نظر قطر برابر سینه، ارتفاع درختان و سطح مقطع بین سه دامنه ارتفاعی اختلاف معنی داری وجود داشت، اما از نظر تراکم پایه ها در هکتار تنها بین دامنه ارتفاعی اول و دوم اختلاف معنی دار بود و همچنین از نظر تاج پوشش اختلاف معنی داری بین سه طبقه ارتفاعی حاصل نشد. طبقه میانی از نظر ویژگی های کمی مورد بررسی وضعیت مطلوب تری داشت. به این ترتیب نتایج نهایی این تحقیق نشان داد که طبقه ارتفاعی میانی ( ۱۶۰۰ -۱۴۰۰ متر) رویشگاه مناسب تری برای گونه بلوط سیاه در شرایط جنگل های ارسباران است و حفاظت بیشتر از توده ها در این دامنه ارتفاعی می تواند زمینه ساز ایجاد ذخیره گاه بذر برای تولید نهال های دانه زاد با کیفیت و جنگلکاری این گونه در منطقه باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_IFEJ-9-17_011. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1283486/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
صفری، میلاد و سفیدی، کیومرث و علیجانپور، احمد و الهیان، محمدرضی،1400،نقش بوم شناختی ارتفاع از سطح دریا بر ویژگی های کمی توده های بلوط سیاه (Quercus macranthera Fisch. & C.A.Mey. ex Hohen.) در جنگل ارسباران،https://civilica.com/doc/1283486

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • Alijanpour, A., J. Eshaghi Rad and A. Banej Shafiei. ۲۰۱۱. ...
 • Fallah, A., Y. Kooch and A.A. Rostaghi. ۲۰۱۶. Effect of ...
 • Fallahchay, M.M. and M.R. Marvie Mohadjer. ۲۰۰۵. Ecological role of ...
 • Ghadery, I., I. Hassanzad Navroodi and J. Torkaman. ۲۰۱۴. Effect ...
 • Ghrachorlou, A., H. Kia Daliri and A. Alijanpour. ۲۰۱۰. Study ...
 • Hassanzad Navroodi, I. and E. Ghaderi. ۲۰۱۷. Effects of altitude ...
 • Safari, M., K. Sefidi, A. Alijanpour and M. Elahian. ۲۰۱۸. ...
 • Nikdel, M. and G. Niknam. ۲۰۱۵. Morphological and molecular characterization ...
 • Pourbabaei, H. and T. Haghgooy. ۲۰۱۳. Effect of physiographical factors ...
 • Pourbabaei, H., M. Heydari, A. Salehi. ۲۰۱۰. Plant ecological groups ...
 • Primicia, I., J.J. Camarero, P. Janda, C. Vojtch, R.C. Morrissey, ...
 • Sheikhcanlu Milan, M., I. Hassan Zad Navroodi, M. Nazari Sendi ...
 • Sinha, S., H.K. Badola, B. Chhetri, K.S. Gaira, J. Lepcha ...
 • Wu, G., X. Liu, T. Chen, G. Xu, W. Wang, ...
 • Yazdian, F. and M.R. Marvie Mohajer. ۲۰۰۱. A Study of ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 15,064
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support