ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Research
Title

مدل بهینه سازی بهره برداری تلفیقی از پساب و آب های زیرزمینی شبکه آبیاری ورامین

نوع محتوی : طرح پژوهشی
کد COI Research: R-1283667تاریخ درج در سایت: 16 مهر 1400
زبان اصلی Research: Persian دسته بندی علمی Research: مهندسی آب و هیدرولوژی
View: 79Pages: 196

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Research را که دارای 196 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

Abstract:

استفاده از پساب تصفیه خانه های فاضلاب به عنوان قسمی از آبهای نامتعارف و مکمل منابع آب زیرزمینی در شبکه های آبیاری و زهکشی در سالهای اخیر مورد توجه بوده است، این در حالیست که آبشویی نیتروژن به محیط خاک و آبخوان از طریق استفاده از کودهای شیمیایی حاوی نیترات و همچنین کاربرد پساب حاوی مقادیر نیتروژن بالا، باید مورد ارزیابی قرار گیرد. در این تحقیق، مدل بهینه سازی الگویکشت با بهره برداری تلفیقی کمی- کیفی از پساب و آب زیرزمینی با سه هدف حداکثرسازی سود حاصله از بهینه سازی الگویکشت، کاهش آبشویی نیتروژن و بهبود تغذیه آبخوان تدو ین گردی د. مدل فوق الذکر توسط سه روش، برنامه ریزی غیرخطی (NLP)، الگوریتم تک هدفه هوش جمعی (PSO) به روش جمع وزنی و الگوریتم چندهدفه هوش جمعی (MOPSO) برای سناریوهای مختلف در سال آبی ۹۲-۹۱ در شبکه آبیاری ورامین اجرا شد که نتایج روشها با یکدیگر مقایسه شده اند. اطلاعات ورودی موردنیا ز مدل از دو طریق (انجام آزمایش های منطقه ای و اخذ اطلاعات از سازمان های مختلف) گردآوری شد. حل مدل سه هدفه در روش برنامه ریزی غیرخطی با افزایش سود حاصله از بهینه ساز ی الگوی کشت، بهبود بهره وری مصرف آب و تغذیه آبخوان به ترتیب به میزان ۶، ۲۲ و ۲۹ درصد، منجر به کاهش برداشت تلفیقی از پساب و آب زیرزمینی و کاهش کود ازته مصرفی به ترتیب به میزان ۱۳ و ۸۵ درصد شده است. در الگوریتم تک هدفه هوشجمعی به روش جمع وزنی، مدل سه هدفه با افزایش سود حاصله از بهینه سازی الگویکشت، بهبود بهره وری مصرف آب و تغذیه آبخوان به ترتیب به میزان ۷، ۴۹ و ۳۰ درصد اهداف کاهش برداشت تلفیقی از پساب و آب زیرزمینی و کاهش کودمصرفی را به ترتیب به میزان ۳۵ و ۸۸ درصد محقق شده است. همچنین حل مدل سه هدفه با الگوریتم هوش جمعی و تشکیل جبهه پارتو و انتخاب پاسخ بهینه توسط روش تاپسیس نشان داد که با افزایش سود حاصله از بهینه سازی الگویکشت، بهبود بهره وری مصرف آب و تغذیه آبخوان به ترتیب به میزان ۴۷،۷ و ۱۵ درصد، اهداف کاهش برداشت تلفیقی از پساب و آب زیرزمینی و کاهش کود مصرفی را به ترتیب به میزان ۳۶ و ۸۹ درصد را محقق گردانیده است. اختلاف کم در حدود ۰/۰۰۲ تا ۰/۰۱ درصد بین نتایج مقادیر متناظر توابع هدف در سناریوهای مختلف در دو روش برنامه ریزی غیرخطی و هوش جمعی، حاکی از قابلیت زیاد الگوریتم فراکاوشی تک هدفه هوشجمعی، دریافتن پاسخ های بهینه بود. همچنین مقایسه نتایج الگوریتم های تک هدفه و چند هدفه هوشجمعی، بیانگر اختلاف کم بین ۰/۴ تا ۴ درصد بین مقادیر توابع هدف بود که نشاندهنده نزدیکی نتایج الگوریتم های تک هدفه به روش جمع وزنی و چند هدفه هوش جمعی، دریافتن پاسخ بهینه بود. مدیریت یکپارچه کمی- کیفی منابع آب آبیاری و پساب در شبکه های آبیاری و زهکشی به لحاظ کنترل اثرات زیست محیطی آبشویی نیتروژن به محیط خاک و آبخوان، مسئله ای مهم و حائز اهمیت است و مدل سه هدفه پیشنهادی این تحقیق می تواند در بهبود کارکردهای بخش های سه گانه کشاورزی، محیط زیست و منابع آب در سایر شبکه های آبیاری و زهکشی مورد استفاده قرار گیرد. 

Keywords:

Research COI Code

This Research COI Code is . Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1283667/

فهرست مطالب Research

(برای نمایش کلیک نمایید)

تهیه کنندگان Research

کارفرمای پروژه:
مجری پروژه:
در بخش لیست سازمانها می توانید لیست سازمانهای کارفرما و مجری پروژه های علمی و گزارشهای تحقیقاتی ارتباط با صنعت دانشگاهها را مشاهده نمایید.

Research Info Management

New Researches

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support