Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

اثر اجرای طرح های آبخیزداری در حوزه آبخیز خمارک استان زنجان

پژوهشنامه مدیریت حوزه آبخیز، دوره: 2، شماره: 4
Year: 1390
COI: JR_JWMR-2-4_001
Language: PersianView: 45
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

Abstract:

با توجه به اهمیت طرح های آبخیزداری از یک سو و اثرات گسترده ناشی انجام این طرح ها از سوی دیگر در مناطق روستایی، تحقیق توصیفی- همبستگی حاضر با هدف شناسایی و تحلیل اثر اجرای طرح های آبخیزداری در روستای ده جلال در استان زنجان صورت پذیرفت. جامعه آماری این تحقیق را تمامی سرپرستان خانوار روستای ده جلال و به تعداد ۱۷۸ نفر تشکیل می دادند. براساس جدول کرجسی و مورگان (۱۹۷۰)، تعداد ۱۲۰ نفر از آنان از طریق روش نمونه گیری تصادفی ساده برای انجام تحقیق انتخاب شدند. برای گردآوری داده ها از پرسشنامه استفاده گردید. روایی پرسشنامه با نظر پانلی از کارشناسان و پژوهشگران امور مشارکت و توسعه روستایی مورد تایید قرار گرفت. برای تعیین پایایی ابزار تحقیق پیش آزمون انجام گرفت که مقدار آلفای کرونباخ محاسبه شده برای هر یک از مقیاس-های اصلی پرسشنامه در حد مناسب (بیشتر از ۷۵/۰) بود. بمنظور تجزیه و تحلیل اطلاعات از نرم افزار SPSSWin۱۸ استفاده شد. نتایج آمار توصیفی نشان داد که از نظر پاسخگویان مورد مطالعه پنج گویه "کاهش گل آلودگی آب های سطحی و افزایش کیفیت آب"، "بهبود سطح مشارکت مردم محلی در فعالیت ها"، "پیشگیری و کنترل فرسایش خاک"، "کاهش وقوع سیلاب ها در منطقه" و "افزایش منابع آب روستا (در چشمه، قنات و چاه ها)"، به ترتیب بیشترین میزان اولویت را کسب نموده اند. یافته های تحلیل عاملی حاکی از آن بود که اثر اجرای طرح های آبخیزداری در روستای ده جلال در چهار عامل محیط زیستی، اقتصادی، اجتماعی و اکولوژیکی قرار می گیرند که این چهار عامل در مجموع در حدود ۱۸/۷۱ درصد واریانس را تبیین می نمایند. نتایج این تحقیق می تواند در مدیریت اثربخش تر طرح های آبخیزداری در منطقه و در نتیجه پایدارسازی این طرح ها نقش بسزایی داشته باشد.

Keywords:

اثر طرح های آبخیزداری , مناطق روستایی , مدیریت حوزه آبخیز

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JWMR-2-4_001. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1284475/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رضایی، روح الله و سلیمانپور، محمدرضا و مهردوست، خدیجه و ودادی، الهام،1390،اثر اجرای طرح های آبخیزداری در حوزه آبخیز خمارک استان زنجان،https://civilica.com/doc/1284475

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support