Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مرتبت تدریج در خانه؛ احیای بستر زندگی خانواده گسترده

Year: 1390
COI: NCIAU01_013
Language: PersianView: 1,267
This Paper With 22 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 22 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مصطفی صیرفیان پور - کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه یزد- مدرس دانشگاه علم و فرهنگ

Abstract:

ز منظر فلسفه و عرفان اسلامی، خلقت، خصلتی طیف گونه یا تغییری تدریجی و پیوسته دارد؛خصلتی که در دو ساحت ظرف و مظروف معماری نیز رواست. جامعه ی (مظروف معماری) امروز،بر خلاف جامعه ی همگن و پیوسته ی دیروز، دچار انقطاع شده است؛ انقطاع در دو ساحت زمان و مکان؛انقطاع مردم از گذشته ی خود (گسست نسل ها) و از یک دیگر. این انقطاع در حد فاصل خانواده هسته ایو جامعه رخ داده است. ایجاد پیوستگی، معلول جاری شدنمفهوم تدریج در روابط افراد جامعه است.برای تحقق این امر، حلقه ای مولد، ولی مفقوده وجود دارد که مرتبه ای دیگر از مراتب اجتماعی است؛این مقاله، تلاشی است در جهت احیای شیوه زندگی خانواده گسترده، به عنوان .« خانواده ی گسترده »مرتبه ای از جامعه، که زنده است و بستر پیوستگی و زندگی را در جامعه فراهم می آورد.با توجه به علل افول خانواده گسترده، ایدئوگرام خانه ی این خانواده، با نظر به سرمشق درختشکل گرفته است. درخت برای میوه، دو منبع تغذیه فراهم آورده؛ شاخه ها به عنوان منبع تغذیه یمشترک؛ و تغذیه ی مستقیم و مستقل از آفتاب و هوا. حیاط نیز منبع تغذیه ی خانه است. در هر خانه یجزء، حدفاصل دو حیاط خلوت و حیاط جمع، طیف فضاها از خلوت تا جمع سامان می گیرند؛ وخانه ها در حیاط مشترک به وحدت می رسند. در ارتباط فضای باز با فضای بسته، طیفی دیگر مطرحمی شود با عنوان طیف محصوریت، که تبدیل فضای این مقاله، به خصیصه مهم خانه ایرانی، که همانا حالات میانی فراموش شده در مظروف و ظرفمعماری است، توجه دارد. خصیصه ای که سبب پیوستگی، در هریک از این دو ساحت و هم چنین ایندو ساحت با یکدیگر است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCIAU01_013. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/128808/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
صیرفیان پور، مصطفی،1390،مرتبت تدریج در خانه؛ احیای بستر زندگی خانواده گسترده،1st National Conference on Islamic Architecture and Urbanism،Tabriz،https://civilica.com/doc/128808

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • _ آلتمن، ایروین (1382). محیط و رفتار اجتماعی: خلوت، فضاهای ...
  • _ امیدواری، سمیه (1385). معماری امکان. پایان نامه کارشناسی ارشد. ...
  • _ الکساندر کریستوفر؛ چرمایف سرج (1376). عرصه‌های زندگی جمعی و ...
  • _ الکساندر، کریستوفر (1388). الگوهای استاندارد در معماری. ترجمه فرشید ...
  • حائری مازندرانی محمد رضا، 1381 «گونه شناسی معماری خانه‌ها»، مجله ...
  • _ دهخدا، علی اکبر(1372). لغت نامه. تهران: دانشگاه تهران. ...
  • _ راسخی نژاد مقدم مرتضی(1385). بهینه‌ی فضای جمعی در خانه. ...
  • _ رفیع پور، فرامرز(1378). آناتومی‌جامعه: مقدمه‌ای بر جامعه شناسی کاربردی. ...
  • _ سروش، عبدالکریم(1380). نهاد نارام جهان. تهران: نشر صراط. ...
  • _ طاهرزاده، اصغر(1384). فرهنگ مدرنیته و توهم. چاپ اول. اصفهان:نشر ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: موسسه غیرانتفاعی
Paper count: 1,727
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support