ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیل نهادی بانکداری بدون ربا با استفاده از مدل چهارسطح ویلیامسون

Year: 1400
COI: IRCMHS02_048
Language: PersianView: 206
This Paper With 17 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 17 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمدجواد توکلی - عضو هیئت علمی گروه اقتصاد موسسه امام خمینی
مصطفی کاظمی - عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
علمداد حیدری - دانشجوی دکترای اقتصاد

Abstract:

اقتصاد نهادگرا که در راستای ضعفها و نا رسایی های اقتصاد جریاناصلی شکل گرفت پارادایم جدیدی را به علم اقتصاد عرضه میکند. با استفاده از چارچوب تحلیلی اقتصاد نهادگرا میتوان از زاویه ای جدید به واقعیت نگاه کرد و از حقایق جدیدی پرده برداشت. از آنجایی که اولیور ویلیامسون جامع ترین دسته بندی را از اقتصاد نهادگرا ارائه کرده است در این تحقیق از مدل ویلیامسون۲ استفاده گردیده است. بانکداری بدونربا در راستای ممنوعیت ربا دراسلام و حذف نرخ بهره از نظام بانکی شکلگرفت اما با گذشت چندین دهه آن هدف اصلی(حذف بهره از نظام بانکی) تا کنون محقق نشده است و تا تحقق آن نیز فاصله ای زیادی وجود دارد؛ زیرا بانکداری بدون ربا درعمل با بانکداری ربوی فرقی چندانی ندارد. سوالی که مطرح میشود این است که چرا بانکداری بدونربا موفق به حذف بهره از نظامبانکی نشده است و در عمل شبیه بانکداری ربوی است؟ به نظر میرسد بسترفرهنگی یا محیط نهادی تاثیر زیادی در عملکرد سازمانها و ساختارهای اجرایی دارد. بسترفرهنگی متشکل از فرهنگ، ایدئولوژی، باورها و ارزشها کارایی حقوق مالکیت را تعیین میکند. حقوق مالکیت نیز کارایی ساختارهای اجرایی و راهبری را تعیین میکند. ممنوعیت ربا در اسلام بعنوان یک نهاد غیررسمی موجبات شکل گیری نهادرسمی قانون عملیات بانکی بدونربا را فراهم میکند و این قانون در قالب ساختار اجرایی بانکداری بدون ربا عملیاتی میشود. اما از آنجایی که نظام اقتصاد سرمایه داری برمبنای نرخ بهره شکل گرفته است و نرخ بهره از نظام بانکی قابل حذف نیست لذا عقود و قراردادهای اسلامی درقالب بانکداری ربوی قابل اجرا نیست و باید سازوکاری متناسب با ماهیت این قراردادها طراحی شود. سازوکار موردنظر نیز توسط بعضی محققین و اندیشمندان طراحی شده است که متشکل از (۱بانک قرض الحسنه (۲ بانک سرمایه گذاری(۳ شرکتهای لیزینگ میباشد (صمصامی و داودی .(۱۳۸۹

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IRCMHS02_048. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1290159/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
توکلی، محمدجواد و کاظمی، مصطفی و حیدری، علمداد،1400،تحلیل نهادی بانکداری بدون ربا با استفاده از مدل چهارسطح ویلیامسون،Second National Conference on Interdisciplinary Research in Management and Humanities،Tehran،https://civilica.com/doc/1290159

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support