Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

امکان سنجی و اولویت بندی معیارهای تبدیل خیابان به پیاده راه در شهرهای کوچک(نمونه موردی : خیابان یاسر نصوری شهر پارسیان)

چهارمین همایش ملی فناوری های نوین در مهندسی معماری، عمران وشهرسازی ایران
Year: 1400
COI: BTCONF04_254
Language: PersianView: 76
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فاطمه گلستانی - دانشجوی کارشناسی، مهندسی شهرسازی، دانشکده هنرومعماری، دانشگاه خلیج فارس ،بوشهر،ایران
احسان حیدرزاده - استاد یار ،دانشکده هنر و معماری،دانشگاه خلیج فارس ،بوشهر،ایران

Abstract:

پیاده به عنوان یکی از اجزای اصلی سامانه حمل نقل شهری مطرح است . در طول دهه های گذشته، اتکای بیش از حد شهرسازی مدرن به نیازهای حرکت سواره و غفلت از حفظ و ساماندهی فضاهای پیاده که افول ارزشهای اجتماعی، فرهنگی، بصری و کاهش کیفیت محیط شهری را در این بافتها به همراه داشته، انتقادهای زیادی از سوی صاحب نظران مسائل شهری را در مورد شهرسازی مدرن مطرح ساخته است. با وجود این که پیاده روی بخشی از همه سفرهای شهری است و تمام شهروندان در فعالیتهای روزانه حداقل قسمتی از مسیرهای خود را به صورت پیاده طی میکنند، نیازهای پیاده ها در اکثر فضاهای شهری نادیده گرفته میشوند؛ در حالی که پیاده و سواره متاثر از یکدیگرند. هدف از شروع این پژوهش امکان سنجی و اولویت بندی معیارهای تبدیل خیابان به پیاده راه در شهرهای کوچک است .زیرا عابران پیاده یکی از عوامل اصلی شکل گیری فضاهای شهری و عامل تحرک و پویایی شهر ها هستند و تامین آسایش آنها امری اساسی است.در این پژوهش سعی بر این بوده است که از طریق مرور بر مقالات و مصاحبه با پنج متخصص شهرسازی دارای مدرک کارشناسی ارشد به بالاتر معیارها و زیر معیارهای تبدیل خیابان به پیاده راه در شهرهای کوچک استخراج گردیده است. در ادامه ماتریس سوات برای این معیارها تشکیل گردیده و کلیه نقاط قوت ضعف فرصت و تهدید مشخص شده است ،در ادامه میزان اهمیت این نقاط قوت و ضعف از طریق مصاحبه با صاحبنظران با استفاده از مقایسه ی دودویی AHP در نرم افزارexpert choice مشخص و اولویت بندی گردیده شده سپس جمع بندی،تصمیمات لازم و پیشنهاداتی برای تبدیل این خیابان به پیاده راه صورت گرفته است.در نتیجه پژوهش در بین معیارها ترافیک و حمل و نقل با بیشترین وزن۰/۴۰۷، کاربری و دسترسی با وزن۰/۲۰۵، ملاحظات اقتصادی با وزن۰/۱۸۳، ایمنی و امنیت با وزن۰/۱۱۳، سیما و منظر با وزن۰/۰۵۱ و شرایط اجتماعی با کمترین وزن۰/۰۴۰قرار دارند و در بین زیر معیارها، موافقت ساکنین با بیشترین وزن ۰/۳۱۱،ایجاد رونق اقتصادی برای محل با وزن ۰/۲۲۲،تاثیر همجواری فعالیت های تجاری در میزان استفاده از مسیر با وزن ۰/۱۵۵،وجود امنیت با وزن ۰/۱۰۸،تنوع کاربریها(تجاری،اداری،خدماتی،مسکونی) با وزن ۰/۷۲،عدم ایجاد مشکلات ترافیکی بعداز پیاده محور کردن این مسیر برای سایر خیابانها با وزن ۰/۵۱،نزدیکی به مرکز شهر با وزن ۰/۴۰،ارتباط و دسترسی مناسب به سایر فضاهای شهری با وزن ۰/۲۴ و وضع مناسب ایمنی راه با کمترین وزن ۰/۱۹ قرار دارند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is BTCONF04_254. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1291189/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
گلستانی، فاطمه و حیدرزاده، احسان،1400،امکان سنجی و اولویت بندی معیارهای تبدیل خیابان به پیاده راه در شهرهای کوچک(نمونه موردی : خیابان یاسر نصوری شهر پارسیان)،The 4th National Conference on New Technologies in Architectural, Civil and Urban Engineering of Iran،Tehran،https://civilica.com/doc/1291189

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 3,766
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support