Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مروری بر فناوری های نوین در زمینه حفاری چاه های نفت و گاز

Year: 1400
COI: STCONF04_304
Language: PersianView: 102
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حسین زویداوی - دانشجوی کارشناسی مهندسی نفت دانشگاه گرمسار
مرتضی عزیزی - استادیار دانشکده فنی دانشگاه گرمسار،

Abstract:

تلاش برای شناسایی، دسترسی و بهره برداری از میادین نفتی و گازی به طور مداوم در گوشه و کنار زمین در حال گسترش است. با به وجود آمدن چالش های بی سابقه زمین شناسی، زیست محیطی و عملیاتی، توسعه روش های حفاری نوین ضرورت یافته است. در این نوشته بر اساس یکی از مقالات مروری منتشر شده در سال ۲۰۲۰ به موضوعاتی چون فناوری های جدید در حوزه صنعت حفاری، انواع سیستم های نوآورانه در این حوزه و نیز دستاوردهای موجود در زمینه شبیه سازی حفاری چاه های نفتی و گازی پرداخته شده است. همچنین پاره ای از مشکلات و چالش های موجود در عملیات حفاری معرفی و در مورد روش حل آنها بحث می شود. در این مقاله توجه ویژهای به رویکردهای جدید مبتنی بر بهینه سازی و کنترل فرایندها و همچنین کاربرد دینامیک سیالات محاسباتی در صنعت حفاری صورت گرفته و به تحقیقات و پیشرفت های اخیر در این زمینه ها اشاره شده است

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is STCONF04_304. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1292939/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
زویداوی، حسین و عزیزی، مرتضی،1400،مروری بر فناوری های نوین در زمینه حفاری چاه های نفت و گاز،Fourth National Conference on New Technologies in Electrical, Computer and Mechanical Engineering of Iran،Tehran،https://civilica.com/doc/1292939

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 192
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support