ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ضرورت بکارگیری سیستمهای اطلاعات جغرافیایی در بررسی تاثیر ساختارهای نامتعادل فضایی بر برنامه های آمایش و توسعه مناطق (نمونه: ساختار فضایی استان کرمانشاه)

Year: 1396
COI: AZARGEO05_039
Language: PersianView: 49
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

شاه بختی رستمی - دانشیار دانشگاه پیام نور، مرکز کرج.

Abstract:

اگر در یک گروه بندی کلی، عناصر ساختار فضایی یک منطقه را شامل محیط طبیعی، سکونتگاه های روستایی، سکونتگاه های شهری و سایر عناصر انسان ساخت بدانیم، آنگاه برای تحلیل این ساختار به ترکیب این عناصر با همدیگر یا تاثیر آنها بر یکدیگر نیاز داریم. تعدد و تنوع زیرمجموعه های تشکیل دهنده عناصر ساختار فضایی ار۵ک ترکیب یا تلفیق آنها را دشوار می سازد. شیوه های سنتی در این زمینه، اگرچه در بسیاری موارد توانسته اند کارساز باشند، اما امروزه با توجه به در دسترس بودن داده ها و لایه های بسیار فراوان و مدلهای گوناگون و نیاز به تحلیلهای پیچیده تر جوابگوی نیازهای علمی و فنی نیستند. بنابراین استفاده از فناوریهای جدید از جمله سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) یک ضرورت انکارناپذیر است.تحلیل ساختار فضایی یک منطقه زمانی میتواند به درستی انجام گیرد که ارتباط عناصر مختلف با همدیگر به درستی سنجیده شود. در این مقاله با استفاده از تجربه تهیه طرح آمایش استان کرمانشاه در سال ۱۳۹۵ به ضرورت استفاده از فناوری GIS پرداخته شده و برای تحلیل هر کدام از عناصر چهارگانه فوق مثالهایی ارائه شده است. نتایج این مطالعه بیانگر آن است که وجود یک کریدور طبیعی شرقی-غربی در استان کرمانشاه به همراه جادهای که صدها سال مورد استفاده مردم و تجار و زوار بوده باعث جذب بیشرین امکانات زیرساختی، بیشترین جمعیت شهری، بیشترین خدمات شهری، حدود یک سوم جمعیت روستایی، بیشترین تعداد روستاهای بزرگ، و حدود نیمی از فعالیتهای انسانی استان کرمانشاه در نزدیکترین حریم خود گشته است. چنین تمرکز غیرمنطقی باعث نامتعادل شدن ساختار فضایی استان کرمانشاه شده است که میتواند به عنوان مانعی بر سر راه آمایش و توسعه استان تلقی گردد. برخورد با چنین مسالهای تدابیر و راهکارهای مخصوص خود را میطلبد. بررسی و تحلیل چنین تمرکزهایی جز به کمک GIS، بسیار مشکل بوده و مستلزم صرف هزینه های زیاد در زمینه های مالی، زمان و نیروی انسانی خواهد بود. این بررسی و تحلیل اما در مقاله حاضر و به کمک GIS با صرف کمترین زمان و هزینه های ممکن به انجام رسیده است و نتایج آن در قالب نقشه ها، نمودارها و جداول مختلف می تواند دراختیاربرنامه ریزان و تصمیم گیران استان قرار گیرد تا آنها را دراتخاذتصمیمات معقول تر درزمینه تعادل بخشی به ساختارفضایی استان کمک کند

Keywords:

ساختارفضایی , سیستم های اطلاعات جغرافیایی , استان کرمانشاه , آمایش

Paper COI Code

This Paper COI Code is AZARGEO05_039. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1294549/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رستمی، شاه بختی،1396،ضرورت بکارگیری سیستمهای اطلاعات جغرافیایی در بررسی تاثیر ساختارهای نامتعادل فضایی بر برنامه های آمایش و توسعه مناطق (نمونه: ساختار فضایی استان کرمانشاه)،The 5th National Geosciences Science Conference،Shahin Shahr and Meymeh،https://civilica.com/doc/1294549

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پیام نور
Paper count: 57,354
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support