ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی وضعیت شدت روشنایی بر وضعیت بینایی پرسنل شرکت شیرین بیان

Year: 1400
COI: HSEBCNF04_042
Language: PersianView: 77
This Paper With 21 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 21 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

عارف ذوالفقاری - مشاور پژوهشی کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران و کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی، ایمنی و بهداشت کار کشو
سیدابوالفضل اشرف منصوری - رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران و کانون سراسری انجمن های صنفی مسئولین حفاظت فنی، ایمنی و بهداشت کار کشور

Abstract:

نیروهای شاغل در هر مجموعه ای جزء دارایی های لاینفک آن می باشد و ایجاد شرایط کاری ایمن و استاندارد از اصول اولیه مدیریت تامین سلامت می باشد. جهت ایجاد محیط ایمن و سالم لازم است ارزیابی عوامل زیان آور محیط کار صورت پذیرفته و بر اساس آن اقدامات اصلاحی مورد نیاز انجام شود. از عوامل زیان آور محیط کار که تاثیر بسزایی بر شاغلین کارگاه ها دارد وضعیت شدت روشنایی می باشد که در صورت غیر استاندارد بودن می تواند باعث اشتباهات در دید و بروز حوادث شده و در طولانی مدت نیز منجر به بیماری های ناشی از کار گردد. بدین ترتیب داشتن نور کافی و استاندارد جهت انجام هر کاری لازم و ضروری است. هدف از انجام این تحقیق بررسی شدت روشنایی در محیط کار بر وضعیت بینایی پرسنل شرکت شیرین بیان و مطالعه از نوع توصیفی- تحلیلی به روش مقطعی می باشد. تعداد کل شاغلین به تعداد ۱۰۵ نفر به عنوان نمونه آماری مورد ارزیابی قرار گرفته و بینایی آنها از طریق E چارت بینایی سنجی اندازه گیری و داده ها در نرم افزارSPSS ۱۶ بررسی گردید. شدت روشنایی عمومی محیط های کاری با دستگاه روشنایی سنج Tes مدل ۱۳۳۹و به تعداد ۱۸ایستگاه و در ابعاد ۲*۲ توسط الگوهای IESNAکه مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و OEL می باشد و روش شبکه ای اندازه گیری گردید. به منظور تعیین روشنایی موضعی نیز مطابق استاندارد حدود مواجهه شغلی کشور اندازه گیری و ارزیابی ها صورت پذیرفت. یافته های پژوهش موید این امر است که ۴۸ درصد از شاغلین دارای ضعف بینایی می باشند. حداقل مساحت واحدها و بخش ها ۹ و حداکثر۳۲۵ متر مربع و پوشش داخل سطوح و کف واحدها غالبا به رنگ تیره بوده و شدت روشنایی عمومی ( ( %۶۵ و شدت روشنایی موضعی واحدها ( (% ۳۸,۴، کمتر از حد استاندارد بود. همچنین همه واحدها دارای پنجره در ابعاد گوناگون و از لحاظ وضعیت هوای واحدها از لحاظ وجود آلاینده ها و پاکیزگی منابع روشنایی و پنجره ها اکثرا کثیف بودندنتایج. نشان دهنده این موضوع می باشد که ارتباط معناداری بین شدت روشنایی و وضعیت بینایی شاغلین وجود دارد به طوری که در واحدهایی که شدت روشنایی در حد استاندارد می باشد وضعیت بینایی اکثر شاغلین نیز مطلوب می باشد. همچنین در اکثر واحدهای مورد بررسی شدت روشنایی از نظر کمی و کیفی غیراستاندارد بوده و توزیع نور نیز یکنواخت نمی باشد . بنابراین لازم است به منظور کاهش آسیب های چشمی میزان روشنایی بازطراحی شده و نسبت به افزایش منابع سیستم روشنایی بطور یکنواخت به همراه نظافت و تمیزکاری این منابع در بازه های زمانی مشخص اقدام شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is HSEBCNF04_042. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1302594/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ذوالفقاری، عارف و اشرف منصوری، سیدابوالفضل،1400،بررسی وضعیت شدت روشنایی بر وضعیت بینایی پرسنل شرکت شیرین بیان،Fourth National Conference on Safety and Health،Tehran،https://civilica.com/doc/1302594

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support