Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی ژنتیک جمعیت، فیلوژنی و تعیین خط شناسه DNA در لاک پشت سبز (Chelonia mydas) دریای عمان، سواحل استان سیستان و بلوچستان

فصلنامه محیط زیست جانوری، دوره: 12، شماره: 4
Year: 1399
COI: JR_AEJO-12-4_030
Language: PersianView: 79
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سید احسان حیدری - گروه زیست شناسی دریا، دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست، واحد واحد علوم و تحقیقات تهران، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
محمد حسن شاه حسینی - گروه زیست شناسی دریا، دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست، واحد واحد علوم و تحقیقات تهران، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
هادی میراحمدی - گروه انگل شناسی، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، زاهدان، ایران
پرگل قوام مصطفوی - گروه زیست شناسی دریا، دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست، واحد واحد علوم و تحقیقات تهران، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
سید محمدرضا فاطمی - گروه زیست شناسی دریا، دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست، واحد واحد علوم و تحقیقات تهران، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران

Abstract:

در گذشته از صفات مورفولوژیکی برای طبقه ­بندی موجودات استفاده می­ کردند، اما امروزه استفاده از نشانگرهای مولکولی به ­دلیل مزیت ­هایی که دارد مورد توجه قرار گرفته است. نشانگرهای میتوکندریایی یکی از بهترین گزینه ­ها در بررسی روابط فیلوژنتیک است. در این مطالعه ۱۰ نمونه از لاک پشت دریایی سبز از سه منطقه چابهار ۴ نمونه، گواتر ۳ نمونه و کنارک  ۳ نمونه در استان سیستان و بلوچستان جمع ­آوری شد. پس از استخراج DNA با استفاده از کیت استخراج و هم ­چنین روش استخراج استات آمونیوم، نمونه ­ها از قطعه ژنی mtDNA و COI توالی­ یابی شدند. توالی ­ها به ­کمک نرم ­افزارهای MEGA، Bioedit و Arlequin بررسی شدند. نتایج نشان داد که براساس آنالیز فیلوژنتیکی جمعیت مورد مطالعه، نمونه ­ها در سه جمعیت قرار گرفتند. میانگین کلی فاصله در میان جمعیت براساس P-distance برابر با ۰/۱۸ بود. نتایج کلاستال دابلیو نشان داد که بیش ­ترین تفاوت میان توالی­ ها مربوط به ابتدا و انتهای توالی است. میزان تنوع هاپلوئیدی صفر بود. هم ­چنین تعداد محل ­های پلی­ مورفیک برابر با صفر بود که نشان می­ دهد تفاوت به اندازه ­ای نبوده که اشتقاق گونه انجام شود. هیچ نوترکیبی در توالی ­ها رخ نداده که با ماهیت ناحیه مورد بررسی هم­ خوانی داشته باشد. نتایج حاصل از این مطالعه را می ­توان در بررسی تنوع ژنتیکی لاک ­پشت ­های سبز دریایی در شرایط متفاوت جغرافیایی مورد استفاده قرار داد. هم ­چنین در مدیریت جمعیت این گونه، جلوگیری از انقراض آن و در تهیه یک بانک ژنی مناسب برای شناسایی این گونه به کمک تکنیک­ های مولکولی به ­ویژه در مواردی که فقط تخم یا بافت این گونه موجود است نیز می ­تواند یک راهکار مناسب باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_AEJO-12-4_030. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1302723/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حیدری، سید احسان و شاه حسینی، محمد حسن و میراحمدی، هادی و قوام مصطفوی، پرگل و فاطمی، سید محمدرضا،1399،بررسی ژنتیک جمعیت، فیلوژنی و تعیین خط شناسه DNA در لاک پشت سبز (Chelonia mydas) دریای عمان، سواحل استان سیستان و بلوچستان،https://civilica.com/doc/1302723

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • افشاریان، ا.؛ نصیریان، م.؛ ابراهیمی، ا. و جوادمنش، ع.، ۱۳۸۶. ...
 • صفایی، ن. و مهدیزاده، و.، ۱۳۹۲. آموزش نرم ­افزارهای آنالیز ...
 • صمدی، س.، ۱۳۹۳. بررسی مورفولوژیک، فیلوژنی و تعیین خط شناسه ...
 • طبیب، م.، ۱۳۹۳. بررسی خصوصیات تولیدمثلی لاک ­پشت منقار عقابی ...
 • فریلند، ج. ۱۳۸۹. بوم شناسی مولکولی. ترجمه ملکیان، م.، مشهد، ...
 • قوام ­مصطفوی، پ.؛ شهنواز، ش.؛ نوروزی، م.؛ فاطمی، س.م.ر. و ...
 • لقمانی، م.، ۱۳۹۶. خصوصیات زیستی لاک ­پشت سبز، گونه در ...
 • مهدیزاده، و.؛ نساج­ حسینی، م.؛ صفایی، ن. و سعیدی، ع.، ...
 • نساج ­حسینی،م. و شمس ­بخش، م.، ۱۳۸۹. روش ­های آنالیز ...
 • Asensio, G.L., ۲۰۰۷. PCR-based methods for fish and fishery products ...
 • Avise, J.C. and Ball Jr, R.M., ۱۹۹۰. Principles of genelogical ...
 • Balakrishnan, R., ۲۰۰۴. Species Concepts, Species Boundaries and Species Identification: ...
 • Blaxter, M.L., ۲۰۰۴. The promise of a DNA taxonomy. Phil. ...
 • Bowen, B.W.; Meylan, A.B.; Ross, J.P.; Limpus, C.J.; Balazs, G.H. ...
 • Dawkins, R., ۱۹۷۶. The selfish gene. Oxford, New York: Oxford ...
 • Hebert, P.D.N.; Cywinska, A.; Ball, S.L. and deWaard, J.R., ۲۰۰۳. ...
 • Lemey, P.; Salemi, M. and Vandamme, A.M., ۲۰۰۹. The phylogenetic ...
 • Spotila, J., ۲۰۰۴. Sea Turtles: A Complete Guide to their ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 37,210
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support