ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

شناسایی معنا و ارتباط فرهنگی در طومار هفت لشکر به مثابه یک ساختار نمایشی

Year: 1400
COI: NCTCC01_036
Language: PersianView: 47
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مهشید ده بزرگی - کارشناسی ارشد پژوهش هنر،موسسه آموزش عالی هنر شیراز
علی اکبر جهانگرد - استادیار موسسه آموزش عالی هنر شیراز

Abstract:

این جستار در صدد واکاویی و شناسایی معنا و ارتباط فرهنگی است، که قرن های متمادی مردم ایران با روایت های نقالان برقرار کرده اند. اهداف این پژوهش دستیابی به شناسایی تولید نشانه و معناهای جدید در ساختار طومار هفت لشکر است. "هفت لشکر" مجموعه ایی از روایات های کهن حماسی ایران است که بر اساس ادبیات شفاهی ایران در حوزه نقالی به تاریخ ۱۲۹۲ هجری قمری در قالب طومار مکتوب شده است. برای دست یابی به اهداف این پژوهش به شیوه ی توصیفی تحلیلی از نوع بنیادی اقدام به گردآوری اطلاعات مکتوب شده است. داده ها بر اساس دو محور همنشینی و جانشینی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است. ساختار طومار"هفت لشکر" به عنوان یک نظام مستقل روایی، حامل روایت هایی است که همنشین شدن این روایت ها در کنار یکدیگر یک کلان روایت را شکل می دهد. دربحث محورهمنشینی روایت ها، شاهد تولید نشانه هویت، ایرانی- اسامی هستیم. در بحث جانشینی بر اساس مولفه حضورعناصر اسامی وغیاب عناصر زردشتی این معنا شکل می گیرد که دراذهان راویان تاریخ شفاهی پادشاهی حماسی ایران، همواره یک تاریخ یکپارچه اسامی بوده است و تاریخ ایران به دو دوره ی پیش و پس از اسام منفک نشده است در نتیجه راویان بازتاب دهنده ی هویت فرهنگی شیعه ایران زمین هستند که این امر موجب شده است در این روایت ها تاریخ ایران زمین به عنوان یک سرزمین اسامی شیعه از دیگر کشورهای اسامی عرب متمایز شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCTCC01_036. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1307769/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ده بزرگی، مهشید و جهانگرد، علی اکبر،1400،شناسایی معنا و ارتباط فرهنگی در طومار هفت لشکر به مثابه یک ساختار نمایشی،National Conference on Theater and cultural communication،Shiraz،https://civilica.com/doc/1307769

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: موسسه غیرانتفاعی
Paper count: 69
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support