ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

چهار بن مایه مفهومی مشترک در نمایش های آیینی ایران و تعزیه

Year: 1400
COI: NCTCC01_038
Language: PersianView: 62
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

نفیسه محمدی تمنایی - کارشناس ارشد پژوهش هنر،دانشکده هنرهای تجسمی،پردیس هنرهای زیبا

Abstract:

فرهنگ اقوام مشرق زمین را می توان از سرچشمه های اصلی نمایش تلقی کرد. در قلمرو ایران زمین ریشه های هنر نمایش در نمایش های آیینی و قومی قابل مشاهده است. از آنجا که نمایش از نخستین واسطه های ارتباط بشر با خدایان شناخته شده، می توان نمونه هایی از این نوع ارتباط را میان اقوام ایرانی یافت. تاثیر اعتقادات دینی و مذهبی اقوام ایرانی بر نمایش های قومی و مذهبی مشهود است. مهمترین این نمایش های آیینی و مذهبی تعزیه است. از سوی دیگر به نظر می رسد برخی اسناد و اشیاء باستانی در ایران نشانه هایی از اجرای یک نمایش مذهبی را دارند. این شواهد می تواند روشنگر ویژگی های اصلی نمایش ایرانی از دیرباز تا امروز باشد. نمایش مذهبی شبیه خوانی که بیشتر با نام تعزیه شناخته می شود، نشانه های دینی، مذهبی و فرهنگی مهمی دارد. به نظر می رسد با مطالعه منابع باستانی ایران، نمایش های بومی و تطبیق آن با نمایش تعزیه، می توان الگویی از بن مایه های مفهومی نمایش ایرانی به دست آورد. به نظر می رسد این الگو شامل چهار مفهوم: نبرد خیر و شر، مرگ قهرمان، سوگواری برای قهرمان و پیوند درونی بازیگر با تقدس اجرا باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCTCC01_038. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1307771/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
محمدی تمنایی، نفیسه،1400،چهار بن مایه مفهومی مشترک در نمایش های آیینی ایران و تعزیه،National Conference on Theater and cultural communication،Shiraz،https://civilica.com/doc/1307771

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support