Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

روغن ماهی یا روغن زیتون در پیشگیری از زخم فشاری در بخش مراقبت های ویژه

چهارمین کنفرانس بین المللی علوم کشاورزی، گیاهان دارویی و طب سنتی
Year: 1400
COI: CONFMT04_058
Language: PersianView: 110
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

ملیحه رضایی - گروه پرستاری، دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، یاسوج، ایران
سمیه باشتی - گروه پرستاری، دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، یاسوج، ایران
مریم علی شاپور - گروه پرستاری، دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، یاسوج، ایران
محمد بهنام مقدم - مرکز تحقیقات گیاهان دارویی، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، یاسوج، ایران

Abstract:

مقدمه و هدف: با وجود توسعه قابل توجه در امور مربوط به پیشگیری از زخم فشاری، ولی همچنان تعداد زیادی از بیماران بستری در بخش های مختلف بیمارستان بخصوص بیماران بستری در بخش های مراقبت های ویژه به درجاتی از زخم فشاری مبتلا می شوند. در این مطالعه تاثیر استفاده از پانسمان پیشگیری کننده با روغن زیتون و روغن ماهی بر بروز زخم فشاری در پاشنه پا مورد بررسی قرار گرفت.روش کار: مطالعه حاضر یک کارازمایی بالینی است که در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان شهید بهشتی یاسوج در سال ۲۰۱۹ انجام شد. ۶۰ بیمار در خطر متوسط به بالای زخم فشاری بر اساس میانگین نمره برادن به صورت تصادفی در دو گروه قرار گرفتند. در بخش انجام مطالعه، پروتکل خاصی برای پیشگیری از زخم فشاری ناحیه پاشنه پا استفاده نمی شد و مراقبت های معمول شامل بررسی پوست نواحی بدن در هر شیفت و تغییر پوزیشن بیمار بر اساس نیاز بیمار دو اقدام اصلی پرستاران برای پیشگیری از زخم فشاری در این بخش بود. پاشنه پا در بیماران در یک گروه با استفاده از پانسمان روغن زیتون و در گروه دیگر با پانسمان روغن ماهی محافظت شد. پانسمان ها به صورت ۳ بار در روز تعویض شد. داده ها گرداوری شده از سه ابزار اطلاعات دموگرافیک، ابزار ارزیابی خطر زخم فشاری برادن و ابزار درجه بندی زخم فشاری انجمن زخم فشاری امریکا با استفاده از نرم افزار spss۱۹ انالیز شد.نتایج: متغییرهای دموگرافیک بیماران مورد بررسی در دو گروه تفاوتی با هم نداشت ) p<۰.۰۵ (. بر اساس نمره برادن، بیماران شرکت کننده در مطالعه حاضر همگی در خطر بالای زخم فشاری قرار داشتند. با این وجود در هیچکدام از بیماران در گروه روغن زیتون و روغنماهی در طی مدت انجام مطالعه در هیچ کدام از پاشنه های پایشان ، نشانه ای از زخم فشاری دیده نشد.نتیجه گیری: استفاده از پانسمان پیشگیری کننده با روغن زیتون و روغن ماهی تاثیر قابل توجهی بر بروز زخم فشاری در پاشنه پا در بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه دارد. ضمن اینکه هر دو نوع پانسمان اثرات شان یکسان بود. انجام مطالعات بیشتر در این رابطه توصیه می شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is CONFMT04_058. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1310192/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رضایی، ملیحه و باشتی، سمیه و علی شاپور، مریم و مقدم، محمد بهنام،1400،روغن ماهی یا روغن زیتون در پیشگیری از زخم فشاری در بخش مراقبت های ویژه،Fourth International Conference on Agricultural Sciences, Medicinal Plants and Traditional Medicine،https://civilica.com/doc/1310192

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: علوم پزشکی
Paper count: 432
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support