ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی فقهی و حقوقی ماده ۲۶۴ قانون مجازات اسلامی در پرتو چالش ها و راهکار ها

Year: 1400
COI: ICCA03_080
Language: PersianView: 152
This Paper With 12 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 12 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

Abstract:

جرم شرب خمر از جرایمی بوده است که قانونگذار ایرانی منبعث از فقه در باب حدود در ماده ۲۶۴ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲،اقدام به جرم انگاری آن نموده است.نظر به پیشینه این ماده،در می یابیم که مقنن با استفاده از لفظ "مصرف" به جای لفظ"خوردن" در آخرین اراده خود به جهت توسعه مفهوم و مصادیق، در صدد جرم انگاری رفتار هایی که حتی در نزد فقها شرب مسکر تلقی نمی گردد، بر آمده است. فقها در مستوجب حد بودن تناول )اعم از اکل و شرب( به عنوان روش متعارف مصرف ، اجماع دارند لیکن در روش های مصرف غیر متعارفی نظیر تسعط ،تدخین وتزریق آرای متناقض و مشتت دارند و در رابطه با تضمید، اطلاء و اکتحال مشهور فقها قائل به عدم ثبوت حد هستند حال آنکه با عنایت به اطلاق و عموم لفظ مصرف تمامی موارد مذکور موجب حد است. مفصلا به ارائه مستندات آرا و نظرات فقها اشاره شده است. نتیجه چنین رویه ای در قانون گذاری ایجاد تورم کیفری است با پیامد های متعدی نظیر افزایش رقم سیاه۱ یا مخفی۲ بزه کاری خواهد شد. از جمله ی نقد های دیگر وارده به ماده ۲۶۴ مخالفت این توسعه مصادیق با اصول متعدد حقوق کیفری است که از جمله ی آن اصل اباحه ، اصل کمینه بودن حقوق جزا ،اصل احتیاط در دم و... است. در انتها نیز به راه کار ها و چه باید کرد پرداخته ایم و اشاره کردیم نخستین راه حل اقدام به تجدید نظر در تعریف این جرم مستوجب حد است که مثل سابقه) ماده۱۶۵قانون قبلی( باید به قدر متیقن فقها که همان اکل و شرب است اکتفا نمود.ودر صورتی که قانونگذار مصر در جرم انگاری چنین انواع مصرفی است بهتر است بصورت تعزیری و مستقل اقدام جرم انگاری نماید. پیشنهاد دیگر نگارنده نیز آن است که به شیوه فقها و چنانکه مسبوق به سابقه نیز بوده است تصریح به حرمت این قسم مصارف بنماید تا با استفاده از ظرفیت های خود قانون مجازات اسلامی حکم به محکومیت صادر شود.با پیشنهادی دیگر می تواند این مصارف را جرم انگاری نماید لیکن اقدام به کیفرگذاری ننماید تا مرتکب به مجازات جایگزین حبس محکوم شود.لابته دو نکته ضروری است بهترین راه کار همان مورد نخست است و در سایر موارد نظر نگارنده بر خارج کردن این موارد از باب حدود و در زمره جرایم موجب تعزیرات در آوردن است.البته اتخاذ هرکدام از موارد فوق به ملاک های متعددی بستگی دارد من جمله سیاست جنایی مقنن.

Keywords:

حدود – مصرف مسکر – کیفر – تدخین – شرب و اکل

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICCA03_080. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1310413/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
ملکی، محمدامین،1400،بررسی فقهی و حقوقی ماده ۲۶۴ قانون مجازات اسلامی در پرتو چالش ها و راهکار ها،3rd International Conference on Jurisprudence, Law and Religious Research،https://civilica.com/doc/1310413

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support