ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی نقش مناطق آزاد تجاری در توسعه صادرات غیرنفتی؛ بازشناسی فرصت ها و تهدید های منطقه آزاد انزلی

Year: 1400
COI: TETSCONF09_019
Language: PersianView: 74
This Paper With 18 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 18 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

بهادر شانه چیان - کارشناس ارشد عمران گرایش راه و ترابری , دانشگاه گیلان

Abstract:

صادرات به عنوان یکی از محورهای اصلی عملکرد مناطق آزاد جهان می باشد. و از مهم ترین راهکارهایی است که برای رونق مناطق آزاد تجاری کشور می تواند مورد استفاده قرار گیرد. از مهم ترین اهداف این مناطق ایجاد اشتغال، رشد اقتصادی و تولیدات، توسعه اقتصادی و افزایش کالاهای غیرنفتی می باشد. کشور ایران در طی سال های گذشته، اقتصادی متکی بر صدور نفت داشته و مانند دیگر کشورهای با اقتصاد تک محصولی، متاثر از نوسانات حجم و قیمت نفت می باشد که منجر به کاهش درآمدهای ارزی، آسیب پذیری اقتصادی کشور مسولین کشور را بر آن داشت که با تمهیدات مناسب صادرات کالاهای غیر نفتی را افزایش دهند. لذا ارائه راهکارهای لازم برای توسعه آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بدین جهت، هدف اصلی این پژوهش اولویت بندی عوامل موثر بر صادرات کالاهای غیرنفتی در منطقه آزاد تجاری انزلی می باشد. نتایج تحقیق نشان میدهد که این منطقه همانند سایرمناطق آزاد، بیش ازآن که به سیاست صادرات بپردازد، به واردات کالاها پرداخته واز طرفی با توجه به این که یکی ازاهداف تعیین شده برای این منطقه اشتغال زایی است، نتوانسته به این مهم دست یابد؛ همچنین دربحث توریسم با ظرفیتهاو توانمندیهای منحصربه فردی که درانزلی واستان گیلان به واسطه منابع بکری چون دریا، جنگل و کوه داردتوفیق چندانی نداشته است که همگی این نارساییهارا میتوان در ضعف مدیریت سیاست گذاری مناسب جستجو کرد. برای پی بردن به جایگاه مناطق آزاد در مسیر توسعه یافتگی، می بایست در ابتدا مفاهیم مناطق آزاد را به عنوان ابزار رشد و توسعه اقتصادی مورد بررسی قرار داد. قطعا پی بردن به خاستگاه اصلی ایجاد مناطق آزاد که سیاست های برونگرایانه تجاری – اقتصادی را مبتنی بر گسترش صادرات به منظور توسعه اقتصادی کشور و توسعه تجارت، برقراری ارتباط بین المللی، تحرک در اقتصاد منطقه ای و نهایتا الحاق به سازمان تجارت جهانی تجویز می کند، می تواند درک مبرهنی از این مجموعه عظیم بدست آورد. در بخش نخست این مقاله به بررسی ابعاد مختلف این مناطق و در بخش بعدی به تاثیرات ایجاد یک منطقه ی آزاد در اقتصاد کشور (به ویژه صادرات کالاهای غیر نفتی) پرداخته خواهد شد. روش تحقیق این مطالعه، توصیفی- تحلیلی است و با عنایت به قدمت کوتاه مناطق آزاد در جهان مطالعات نظری گستردهای وجود ندارد. لذا بخش قابل توجهی از مبانی نظری بر مبنای دادههای کتابخانه ای و منابع اطلاعاتی، اینترنت و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد جمع آوری شده است. براساس این پژوهش علاوه بر بررسی و تحلیل فرصتها، ظرفیتها و تنگناهای توسعه منطقه آزاد انزلی، به راهکارهای لازم برای توسعه هرچه بهتر و پرشتاب تر منطقه یاد شده در سطوح گوناگون پرداخته شده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is TETSCONF09_019. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1320018/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
شانه چیان، بهادر،1400،ارزیابی نقش مناطق آزاد تجاری در توسعه صادرات غیرنفتی؛ بازشناسی فرصت ها و تهدید های منطقه آزاد انزلی،9th International Conference on Innovative Technologies in Science, Engineering and Technology،https://civilica.com/doc/1320018

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 14,201
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support