ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی فرمولاسیون اسانس نانو کپسوله شده برگ درخت نارنج (Citrus aurantium L) روی شته جالیزAphis gossypii Glover(Hem.: Aphididae)

Year: 1400
COI: TETSCONF09_022
Language: PersianView: 65
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

راضیه راضیه - دانشجوی کارشناسی ارشد گیاهان دارویی، دانشگاه علوم کشاورزی ساری
روح اله نیک فکر - هیئت علمی، دانشگاه پیام نور یاسوج

Abstract:

استفاده از فناوری نانو کپسول در آفت کش های سازگار با محیط زیست، موجب افزایش کارایی و بهبود کیفیت و رهایش کنترل شده این مواد شده است. شته جالیز از جمله مهمترین آفات اقتصادی در محصولات گلخانه ای، باغی و زراعی و ناقل بسیاری از بیماری های ویروسی در این محصولات می باشد. در حال حاضر کنترل شته ها وابسته به حشره کش های شیمیایی است که به مرور زمان بسیاری از گونه ها به این مواد مقاوم و سازگار می شوند. به علاوه ملاحظات زیست محیطی و حرکت در مسیر برنامه مدیریت تلفیقی آفات، استفاده از مواد گیاهی را ضروری می نماید. لذا تحقیقی در این زمینه به منظور بررسی سمیت تماسی اسانس نانو کپسوله شده برگ درخت نارنج (Citrus aurantium L) در مقایسه با اسانس معمولی بر روی حشره بالغ شته جالیز در قالب طرح کاملا تصادفی به اجرا در آمد. شته جالیز از گیاهان گلخانه ای آموزشی که بطور طبیعی دچار آفت شده بودند جمع آوری شد. برگ گیاه نارنج از محوطه دانشگاه علوم کشاورزی ساری جمع آوری شد. پس از تهیه اسانس و فرایند نانو کپسول سازی آن، غلظت های ۵۰۰ ، ۱۰۰ ، ۱۵۰۰ و ۲۰۰۰ پی پی ام به روش دیسک برگی و درشرایط کنترل شده دمایی، نوری و رطوبتی اعمال شد و پس از ۲۴ ساعت ارزیابی شدند. از اسانس کپسوله نشده به عنوان شاهد استفاده شد. در آزمایش سمیت تماسی مشخص شد که با افزایش غلظت اسانس نانو کپسوله میزان تلفات افزایش می یابد. به طوری که در غلظت ۲۰۰۰ پی پی ام میزان تلفات به ۱۰۰ % افزایش یافت. اگرچه در مقایسه با اسانس نانو کپسوله نشده اختلاف در نتایج چندان چشمگیر نبود، با این وجود نانو کپسول اسانس توانست در غلظت پاین تر نتایجی را از خود نشان دهد که همان نتایج در اسانس نانو کپسول نشده در مقادیر بالاتر اسانس رخ داد. در نتیجه نانو کپسول برگ نارنج به عنوان یک حشره کش در کنترل آفت شته جالیز قابلیت بالایی برای مطالعات بیشتر و تکمیلی را دارد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is TETSCONF09_022. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1320021/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
راضیه، راضیه و نیک فکر، روح اله،1400،بررسی فرمولاسیون اسانس نانو کپسوله شده برگ درخت نارنج (Citrus aurantium L) روی شته جالیزAphis gossypii Glover(Hem.: Aphididae)،9th International Conference on Innovative Technologies in Science, Engineering and Technology،https://civilica.com/doc/1320021

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 7,051
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support