ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی حضور عنصر خیال بر نقش مایه خیر و شر در فرش صفوی با تاکید بر آراء محی الدین ابن عربی

Year: 1400
COI: TCACONF07_038
Language: PersianView: 47
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

نسیبه گیلانی - فارغ التحصیل کارشناسی ارشد پژوهش فرش دانشگاه هنر اصفهان
فرهاد باباجمالی - عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان
ایمان زکریایی کرمانی - عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان

Abstract:

عناصر مفهومی در گستره تمدنی ایران که برای بیان ذهن خردمند انسان بکار برده می شود، کمیاب نیست و در هنرهایدیرینه ایران از جمله فرش به وضوح می توان به این مورد اشاره نمود. از مهمترین مولفه هایی که بشر توانست هنرهای خودرا با استفاده از آن شکوفا کند، "خیال" بوده است. این مفهوم با تکیه بر ماهیت خویش با نفس انسان پیوندی عمیق دارد.هدف از نگارش این مقاله، ماهیت شناسی خیال و نیز سعی بر ارائه برخی از مبانی این مولفه، در هنر فرش ایران بوده کهدر دوران صفویه در این هنر مصداق یافته است. دغدغه اصلی این پژوهش سعی در پاسخ به این سوال است که طرح ونقش فرش صفوی چگونه و چه نسبتی با مولفه خیال می تواند داشته باشد، و نیز این مفاهیم به چه صورت در فرشدستبافت ظهور یافته است.در این راستا خیال و جایگاه آن، از دیدگاه مفهوم پردازی بر نقش مایه خیر و شر در طرح و نقش فرش صفوی بررسی میگردد، و سعی شده بر مبنای آراء ابن عربی، (آراء خیر بالعرض در مقابل شر بالعرض) از مکتب این دانشمند و با مطالعهموردی یکی از فرش های گرفت و گیر این دوره، با استفاده از روش تحلیل مفهومی بررسی شود. با توجه به نتایج بدستآمده بنظر می رسد، خیال در فرش این دوره، دارای مفاهیمی عمیق همچون، خیر و شر، و تقابل همیشگی آنها است کهمفاهیم در مجوعه طرح ها و نقوش این دست بافته ها به صورت نماد پردازی شکل گرفته اند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is TCACONF07_038. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1320257/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
گیلانی، نسیبه و باباجمالی، فرهاد و زکریایی کرمانی، ایمان،1400،بررسی حضور عنصر خیال بر نقش مایه خیر و شر در فرش صفوی با تاکید بر آراء محی الدین ابن عربی،Seventh International Conference on Tourism, Culture and Arts،https://civilica.com/doc/1320257

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 2,553
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support