Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیل و واکاوی نظریه نظم عبدالقاهر جرجانی در غزلی از حافظ (با تکیه بر نظریات هلیدی و گرایس)

Year: 1395
COI: JR_JLCR-5-2_010
Language: PersianView: 45
This Paper With 18 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 18 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سمیه آقابابایی - دانشجوی دکتری زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی
یحیی طالبیان - استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی

Abstract:

عبدالقاهر جرجانی از بلاغیون معروف ایرانی است که براساس نظریه اش، برتری یا ارزش حقیقی یک اثر ادبی را برخاسته از «نظم» موجود در آن می داند. نظم از دید او، کل ساختار یک متن را در بر می گیرد و سبب ایجاد انسجام لفظی و معنایی در متن و اثر می شود. برتری سخن از دید وی، به زیبایی نظم و حسن همجواری کلمات در شبکه ای منسجم از روابط نحوی و آگاهی گوینده از جایگاه صحیح کلمات در ترکیب مربوط است. با بررسی و تحلیل اصول و قواعد این نظریه در متون گوناگون، می توان ارزش های ادبی و کارکردهای بلاغی موجود در متون را کشف کرد و به دلایل توانایی و برتری نویسندگان و شاعران این متون دست یافت؛ چنانکه با تحلیل این نظریه در کنار دیگر نظریه های زبان شناسی در غزلی از حافظ، درمی یابیم که حافظ در مقام شاعری توانمند و آگاه، با علوم بلاغی و کارکردهای هریک، با استفاده بجا و مناسب از ابزارهای بلاغت و فصاحت، زنجیره ای از انسجام و پیوستگی لفظی و معنایی را در غزل ایجاد کرده و با دلالت های ثانویه موجود در آن، مخاطبان را از وجود معانی ثانویه ای آگاه می کند که درک آن ها براساس بافت شکل می گیرد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JLCR-5-2_010. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1321774/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
آقابابایی، سمیه و طالبیان، یحیی،1395،تحلیل و واکاوی نظریه نظم عبدالقاهر جرجانی در غزلی از حافظ (با تکیه بر نظریات هلیدی و گرایس)،https://civilica.com/doc/1321774

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 20,781
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support