ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

افق های فکری بیبی مریم بختیاری پیرامون مسائل جامعه ایران عصر قاجار

Year: 1399
COI: IRANOLOGY01_054
Language: PersianView: 84
This Paper With 26 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 26 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حسین نوروزاصل - پژوهشگر بنیاد ایران شناسی، دانش آموخته کارشناسی ارشد تاریخ ایران دوره اسلامی
سمیرا مطیع - پژوهشگر بنیاد ایران شناسی و دانشجوی دوره دکتری باستان شناسی دوران اسلامی
مسلم رضایی - دانش آموخته دوره دکتری باستان شناسی دوران اسلامی

Abstract:

بیبی مریم بختیاری، نخستین زن خاطرهنویس ایرانی و از شخصیت های مشهور و اثرگذار در تاریخ ایران دوره قاجار وپهلوی اول به شمار می آید که تاکنون درباره اندیشه ها و آرمان های سیاسی اجتماعی وی، مطالعه و بحث های عمیق صورت نگرفته است. روایت غالبی که از شخصیت بیبی مریم ارائه شده، بیشتر در ارتباط با عملکرد سیاسی و کنش درحوزه عمل بوده است. تا به امروز از بیبی مریم بختیاری یا سردار مریم بعدی، یادداشت هایی در قالب خاطرات منتشرگشته که در آن به سرگذشت خود از دوران کودکی تا حوادث فتح تهران توسط مشروطه خواهان بختیاری پرداخته است.هر چند بیبی مریم هدف از نگارش این یادداشتها را ثبت «روزنامه زندگانی خود» عنوان می کند ولی در آن یادداشت ها، بسیاری از باورهای سیاسی و دغدغه های اجتماعی خود را مطرح می سازد. افزون براین، شماری نامه تاریخی از ویبرجای مانده که مدنظر این تحقیق قرار دارند. از این روی، این نوشتار کوشش دارد تا با رویکرد تاریخی، افق های فکریبیبی مریم بختیاری پیرامون جامعه ایران عصر قاجار را ترسیم کند و بدین پرسشها پاسخ دهد: مریم بختیاری در حوزهپیشرفت جامعه ایران آن عصر، چه ایده هایی را بیان کرده است؟ و در این رهگذر چه ساحت هایی از زیست جامعهایرانی را به نقد کشیده است؟ فرض این پژوهش بر این گزاره استوار است که مریم بختیاری متاثر از شرایط زمانه وپرورش در خاندان ایلخانی بختیاری به ارائه نقد و نظرات در مورد مسائل جامعه ایران پرداخته است. از جمله یافته هایپژوهش می توان گفت، شخصیت بی بی مریم تنها به عنوان کنشگری سیاسی و اجتماعی محدود نمی شود بلکه در نوشته-های خود از آرمان های بزرگ و دغدغه های میهن دوستانه برای کشور ایران پرده برداشته است. از مهمترین این آرمان هامی توان به مولفه هایی همچون: آزادیخواهی، وجود قانون، مشروطه طلبی، دفاع از میهن، مسائل حقوقی زنان، طرح هایعمرانی و آبادانی و در نهایت، ترقی تمدن ایرانی اشاره کرد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IRANOLOGY01_054. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/1322182/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نوروزاصل، حسین و مطیع، سمیرا و رضایی، مسلم،1399،افق های فکری بیبی مریم بختیاری پیرامون مسائل جامعه ایران عصر قاجار،The First National Conference on Iranian Studies of the Provinces "History, Culture and Art of Chaharmahal and Bakhtiari"،Tehran،https://civilica.com/doc/1322182

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support